همونطور که از اسم سایت دینامیک یا داینامیک یا پویا مشخص است. معنی پویایی و عدم ثبات در قیاس با سایت استاتیک یا ایستا است. در ادامه دلیل این نامگذاری را مفصل خواهیم خواند و به سؤال وب سایت داینامیک یا  وب سایت پویا چیست؟ خواهیم پرداخت:

تفاوت سایت داینامیک و استاتیک در چیست؟

 وب سایت استاتیک از چند صفحه Html تشکیل شده است. این نوع وب سایت توسط برنامه نویس حرفه‌ای طراحی می‌شود. معمولاً سالی یکی دو بار مورد ویرایش قرار می‌گیرد. شاید بیشتر شبیه یک بروشور آنلاین به نظر بیاید. سرعت آن بالاست زیرا حجم کد بسیار پایینی دارد و سئوی وب سایت‌های استاتیک نیز از جهتی آسان‌تر است. ولی کاربران عادی از پس ویرایش آن بر نمی‌آیند به همین دلیل است که امروزه به نوعی درخواست چنین وبسایت هایی بسیار کم شده است.

وب سایت دینامیک چیست ؟

 تعریف وب سایت داینامیک یا پویا را شاید بشود به طور کلی گفت تمام وب سایت‌هایی که شما با آنها بیشتر کار می‌کنید؛ از نوع داینامیک یا پویا هستند. یعنی به عبارتی تمام سایت‌های خبری، آموزشی، فروشگاه‌های اینترنتی و … ارز نوع وب سایت‌های داینامیک هستند.

انواع ساخت وب سایت داینامیک

  از آن جهت این وب سایت‌ها را داینامیک می گویند؛ که مدام در حال تغییر و به روز رسانی هستند. سایت‌های داینامیک در دو نوع کلی ساخته می‌شوند. طراحی وب سایت‌های داینامیک به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود.

نوع اول طراحی وب سایت داینامیک بصورت اختصاصی

نوع نخست آن که بسیار گرانقیمت است، نوعی است که در آن که یک برنامه نویس حرفه‌ای از اولین کد تا آخرین کد را بنویسد. هزینه چنین طراحی بسته به سابقه برنامه نویس، نمونه کارها، شهر مورد نظر تغییر می‌کند.

  زمانی که یک برنامه نویس سایتی را طراحی می‌کند، یک پنل مدیریت نیز برای وب سایت طراحی می‌کند. به این معنی که صاحب وب سایت به راحتی بتواند مطالب موجود در سایت را ویرایش و بروز رسانی کند.

نکات مثبت وب سایت اختصاصی

 از مزایای مثبت طراحی اختصاصی وب سایت می‌توان گفت این نوع وبسایت ها کاملاً شخصی سازی شده است. یعنی هیچ گونه کد اضافه‌ای در وب سایت وجود ندارد. بنابراین بسیار بهینه طراحی شده است. از نظر سرعت وب سایت و سئو سایت در رنج بسیار خوبی قرار دارد.

نکات منفی وب سایت اختصاصی

 از نکات منفی آن می‌توان به چند مورد اشاره کرد: نخست آن که زمانی که یک برنامه نویس سایتی را طراحی می‌کند؛ شما کاملاً به این برنامه نویس یا شرکت مربوطه وابسته هستید. یعنی فرض بگیریم شما با برنامه نویس مربوطه به مشکل برخوردید و دیگر نمی‌خواهید با این برنامه نویس همکاریتان را ادامه دهید. برای مثال طبق تجربه‌ای که ما داشتیم برنامه نویس قصد مهاجرت به کشورهای دیگر را دارد.

شمادر این موقعیت نیازمند آن هستید، یک برنامه نویس دیگر را استخدام کنید. ماه‌ها طول می‌کشد تا برنامه نویس جدید کاملاً به کدهای نوشته شده برنامه نویس قبلی پی ببرد. زیرا برنامه نویسی یک اصول استاندارد دارد؛ اما معمولاً بخشی از یک پروژه برنامه نویسی به صورت استاندارد نوشته می‌شود و باقی آن را متخصص بر حسب تجربه و نوع برنامه نویسی خود می‌نویسد. این کار را خواندن و ویرایش کردن را برای سایر برنامه نویس ها سخت می‌کند.

انواع طراحی وب سایت دینامیک

تصور کنید شما یک وب سایت عالی با مشتریان زیاد و ورودی‌های گوگل بالایی دارید و سایتتان به مشکل برخورده باشد. دقیقاً واژه فاجعه را می‌توان در چنین زمانی به کار برد و احتمالاً مشتریان شما عصبانی می‌شوند. و امکان دارد برای همیشه شما را ترک کنند. مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد و گفت این مطلب است که اگر شما یک قابلیت جدید برای وب سایت خود می‌خواهید. که نیازمند طراحی و برنامه نویسی است برحسب بزرگی پروژه ممکن است بسیار گران دربیاید و همچنین ماهها زمان نیاز داشته باشد که طراحی شود. حتی تصور کنید این بخش طرتحی شود و راه اندازی شود ماهها زمان می‌برد باگ‌ها و خطاهای برنامه نویسی رفع شود. مشکل بزرگی است.

نوع دوم طراحی وب سایت داینامیک با استفاده از CMS

 نوع دوم استفاده از Cms یا مدیریت محتوا می‌باشد. در واقع برنامه‌ای است که بدون نیاز به دانش برنامه نویسی می‌توان به ویرایش، تولید محتوا و غیره پرداخت. مدیریت محتواهای متفاوتی در بازار وجود دارند مانند جوملا، وردپرس، پرستاشاپ و … که محبوب‌ترین آنها وردپرس می‌باشد.

 در این مقاله زمانی که از سیستم مدیریت محتوا نام بردیم، منظورمان همان وردپرس است. وب سایت‌های بسیار فوق العاده ای را می‌توان با وردپرس طراحی کرد. طراحی سایت در وردپرس به دو نوع کلی تقسیم می‌شود.

  • طراحی سایت با قالب اختصاصی
  • طراحی سایت با قالب عمومی

نوع اول آن استفاده از قالبهای آماده است، در این حالت برنامه نویسان حرفه‌ای قالب‌هایی را جهت انواع سایت‌های مختلف طراحی کردند. و با سادگی بیشتر می‌توان سایت های زیبایی طراحی کرد.

نوع دوم آن به این شکل است که یک برنامه نویس قالب شما را ه صورت کاملاً اختصاصی طراحی کند. تفاوت طراحی اختصاصی قالب و قالب آماده در این است که قالب های آماده دارای ریکوئست (درخواست به سمت سرور) بالایی هستند. به این معنی که حجم کدهای به مراتب بالاتری برای ارضای نیازهای مختلف کاربران دارد. طراحان این مدل قالب ها برای اینکه تمامی نیاز کاربران احتمالی را پوشش دهند قالب را بصورت گسترده تری طراحی کرده اند.

 اما اگر برای کسب و کار خود یک قالب اختصاصی طراحی کنید. سایت شما به مراتب بالاتر و سئو آن نیز  به مراتب بهتر شود. اما نکته مهم این است که حتی اگر شما قالب اختصاصی طراحی کرده باشید. چون بنیاد آن وردپرس است و ساختار بیسیک سایت شما وردپرس است. حتی اگر شما با طراح قالب به به مشکل برخوردید تغییر برنامه نویس چندان مشکلی ندارد و با سرعت خیلی بالاتری میتوان غالب را از نوع نوشت و یا از قالبهای آماده استفاده کرد تا مشکل حل شود.

تفاوت وب سایت داینامیک اختصاصی و وب سایت داینامیک بر بستر مدیریت محتوا

بالاتر به موضوعی اشاره کردیم و میخواهیم قدری بیشتر آن را بشکافیم، برای مثال شما نیازی به بخشی جدید در وبسایت خود دارید. اگر وب سایت شما کاملاً اختصاصی باشد. همانظور که گفتیم احتمالا هزینه زیادی برای برنامه نویسی آن باید پرداخت کنید و شاید ماه ها زمان ببرد تا برنامه نویسی آن به طور کامل انجام شود.

 اما در وردپرس مسئله این گونه نیست، می‌توان گفت تا ۹۷ درصد مواردی که شما به آن نیاز دارید، یکی دیگر قبلاً به آن نیاز پیدا کرده است! بنابراین برنامه نویس هایی نمونه‌هایی از آن را تهیه و راهی بازار کردند. این قبیل برنامه هایی که بر روی وب سایت اضافه میشوند اصطلاحاً پلاگین یا افزونه می گویند.

یعنی برنامه نویس های حرفه‌ای نیازهای مردم در جهان را به صورت پلاگین هایی یا افزونه‌هایی پولی و رایگان در اختیار مردم قرار داده اند. این مطلب را با توضیح یک مثال شفاف میکنیم: فرض کنید شما وب سایتی دارید که شبکه مجازی اینستاگرام در کسب و کار شما اهمیت بالایی دارد. بنابراین میخواهید در صفحه اصلی وب سایت، در بخشی از آن تمام اطلاعات اینستاگرام عکس‌ها و سایر مطالبی که به آن نیاز دارید به کاربران وبسایت نمایش داده شود. شما برای داشتن چنین امکانی در سایت اختصاصی قاعدتاً هزینه زیادی باید پرداخت کنید، همچنین زمان زیادی نیز برای طراحی آن صرف می شود.

 تصور کنید حال با داشتن یک سایت وردپرسی، چند کلیک و صرف هزینه چند دلار یا حتی رایگان! می‌توانید آن را روی سایت خود داشته باشید. این عالی نیست؟!

قسمت جالب آن این موضوع است که هر چند ماه این پلاگین آپدیت می‌شود. اگر مشکلاتی یا بگی نیز داشته باشد رفع می‌شود و یا قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود. اگر به هر دلیلی با این پلاگین به مشکل برخوردید به راحتی می توانید با پلاگین های مشابه تعویض کنید.

 بنابر این بهترین راه حل در طراحی وب سایت‌ها از نظر ما طراحی وب سایت‌های وردپرسی اما با قالب اختصاصی است. این نوع وب سایت ها به شما این امکان را می‌دهند که سایتی پرسرعت داشته باشید،  هزینه کمتری پرداخت کنید و وابستگی به برنامه نویس یا شرکت برنامه نویسی نداشته باشید.

 البته استفاده از قالبهای آماده نیز مشکل ساز نبوده و کار شما را به خوبی انجام می‌دهد. حال پس از توضیح سیستم مدیریت محتوا به بررسی معایب و مزایای وب سایت داینامیک میپردازیم:

 مزایای وب سایت داینامیک

 مدیریت سایت‌های داینامیک با داشتن کنترل پنل بسیار آسان است و تغییر و تحول در آن نیاز به دانش تخصصی برنامه نویسی ندارد. همچنین به شما این امکان را می دهد که وب سایت خود را گسترش دهید.

 معایب وب سایت داینامیک

 از آنجا که حجم داده‌ها و کدها در سایت های داینامیک بالا است، نیازمند سروری با هزینه بالاتری می باشد. سروری که  حجم و سی پی یو ای به مراتب بالاتری از سایت استاتیک نیاز دارد. امنیت وب سایت‌های داینامیک از سایت‌های استاتیک پایین‌تر است.

مطالب پیشنهادی فراهاستر:

پست های مرتبط

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *