21مارس/20

وب سایت داینامیک چیست؟

همونطور که از اسم سایت دینامیک یا داینامیک یا پویا مشخص است. معنی پویایی و عدم ثبات در قیاس با سایت استاتیک یا ایستا است. در ادامه دلیل این نامگذاری را مفصل خواهیم خواند و به سؤال وب سایت داینامیک یا  وب سایت پویا چیست؟ خواهیم پرداخت:

تفاوت سایت داینامیک و استاتیک در چیست؟

 وب سایت استاتیک از چند صفحه Html تشکیل شده است. این نوع وب سایت توسط برنامه نویس حرفه‌ای طراحی می‌شود. معمولاً سالی یکی دو بار مورد ویرایش قرار می‌گیرد. شاید بیشتر شبیه یک بروشور آنلاین به نظر بیاید. سرعت آن بالاست زیرا حجم کد بسیار پایینی دارد و سئوی وب سایت‌های استاتیک نیز از جهتی آسان‌تر است. ولی کاربران عادی از پس ویرایش آن بر نمی‌آیند به همین دلیل است که امروزه به نوعی درخواست چنین وبسایت هایی بسیار کم شده است.

وب سایت دینامیک چیست ؟

 تعریف وب سایت داینامیک یا پویا را شاید بشود به طور کلی گفت تمام وب سایت‌هایی که شما با آنها بیشتر کار می‌کنید؛ از نوع داینامیک یا پویا هستند. یعنی به عبارتی تمام سایت‌های خبری، آموزشی، فروشگاه‌های اینترنتی و … ارز نوع وب سایت‌های داینامیک هستند.

انواع ساخت وب سایت داینامیک

  از آن جهت این وب سایت‌ها را داینامیک می گویند؛ که مدام در حال تغییر و به روز رسانی هستند. سایت‌های داینامیک در دو نوع کلی ساخته می‌شوند. طراحی وب سایت‌های داینامیک به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود.

نوع اول طراحی وب سایت داینامیک بصورت اختصاصی

نوع نخست آن که بسیار گرانقیمت است، نوعی است که در آن که یک برنامه نویس حرفه‌ای از اولین کد تا آخرین کد را بنویسد. هزینه چنین طراحی بسته به سابقه برنامه نویس، نمونه کارها، شهر مورد نظر تغییر می‌کند.

  زمانی که یک برنامه نویس سایتی را طراحی می‌کند، یک پنل مدیریت نیز برای وب سایت طراحی می‌کند. به این معنی که صاحب وب سایت به راحتی بتواند مطالب موجود در سایت را ویرایش و بروز رسانی کند.

نکات مثبت وب سایت اختصاصی

 از مزایای مثبت طراحی اختصاصی وب سایت می‌توان گفت این نوع وبسایت ها کاملاً شخصی سازی شده است. یعنی هیچ گونه کد اضافه‌ای در وب سایت وجود ندارد. بنابراین بسیار بهینه طراحی شده است. از نظر سرعت وب سایت و سئو سایت در رنج بسیار خوبی قرار دارد.

نکات منفی وب سایت اختصاصی

 از نکات منفی آن می‌توان به چند مورد اشاره کرد: نخست آن که زمانی که یک برنامه نویس سایتی را طراحی می‌کند؛ شما کاملاً به این برنامه نویس یا شرکت مربوطه وابسته هستید. یعنی فرض بگیریم شما با برنامه نویس مربوطه به مشکل برخوردید و دیگر نمی‌خواهید با این برنامه نویس همکاریتان را ادامه دهید. برای مثال طبق تجربه‌ای که ما داشتیم برنامه نویس قصد مهاجرت به کشورهای دیگر را دارد.

شمادر این موقعیت نیازمند آن هستید، یک برنامه نویس دیگر را استخدام کنید. ماه‌ها طول می‌کشد تا برنامه نویس جدید کاملاً به کدهای نوشته شده برنامه نویس قبلی پی ببرد. زیرا برنامه نویسی یک اصول استاندارد دارد؛ اما معمولاً بخشی از یک پروژه برنامه نویسی به صورت استاندارد نوشته می‌شود و باقی آن را متخصص بر حسب تجربه و نوع برنامه نویسی خود می‌نویسد. این کار را خواندن و ویرایش کردن را برای سایر برنامه نویس ها سخت می‌کند.

انواع طراحی وب سایت دینامیک

تصور کنید شما یک وب سایت عالی با مشتریان زیاد و ورودی‌های گوگل بالایی دارید و سایتتان به مشکل برخورده باشد. دقیقاً واژه فاجعه را می‌توان در چنین زمانی به کار برد و احتمالاً مشتریان شما عصبانی می‌شوند. و امکان دارد برای همیشه شما را ترک کنند. مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد و گفت این مطلب است که اگر شما یک قابلیت جدید برای وب سایت خود می‌خواهید. که نیازمند طراحی و برنامه نویسی است برحسب بزرگی پروژه ممکن است بسیار گران دربیاید و همچنین ماهها زمان نیاز داشته باشد که طراحی شود. حتی تصور کنید این بخش طرتحی شود و راه اندازی شود ماهها زمان می‌برد باگ‌ها و خطاهای برنامه نویسی رفع شود. مشکل بزرگی است.

نوع دوم طراحی وب سایت داینامیک با استفاده از CMS

 نوع دوم استفاده از Cms یا مدیریت محتوا می‌باشد. در واقع برنامه‌ای است که بدون نیاز به دانش برنامه نویسی می‌توان به ویرایش، تولید محتوا و غیره پرداخت. مدیریت محتواهای متفاوتی در بازار وجود دارند مانند جوملا، وردپرس، پرستاشاپ و … که محبوب‌ترین آنها وردپرس می‌باشد.

 در این مقاله زمانی که از سیستم مدیریت محتوا نام بردیم، منظورمان همان وردپرس است. وب سایت‌های بسیار فوق العاده ای را می‌توان با وردپرس طراحی کرد. طراحی سایت در وردپرس به دو نوع کلی تقسیم می‌شود.

 • طراحی سایت با قالب اختصاصی
 • طراحی سایت با قالب عمومی

نوع اول آن استفاده از قالبهای آماده است، در این حالت برنامه نویسان حرفه‌ای قالب‌هایی را جهت انواع سایت‌های مختلف طراحی کردند. و با سادگی بیشتر می‌توان سایت های زیبایی طراحی کرد.

نوع دوم آن به این شکل است که یک برنامه نویس قالب شما را ه صورت کاملاً اختصاصی طراحی کند. تفاوت طراحی اختصاصی قالب و قالب آماده در این است که قالب های آماده دارای ریکوئست (درخواست به سمت سرور) بالایی هستند. به این معنی که حجم کدهای به مراتب بالاتری برای ارضای نیازهای مختلف کاربران دارد. طراحان این مدل قالب ها برای اینکه تمامی نیاز کاربران احتمالی را پوشش دهند قالب را بصورت گسترده تری طراحی کرده اند.

 اما اگر برای کسب و کار خود یک قالب اختصاصی طراحی کنید. سایت شما به مراتب بالاتر و سئو آن نیز  به مراتب بهتر شود. اما نکته مهم این است که حتی اگر شما قالب اختصاصی طراحی کرده باشید. چون بنیاد آن وردپرس است و ساختار بیسیک سایت شما وردپرس است. حتی اگر شما با طراح قالب به به مشکل برخوردید تغییر برنامه نویس چندان مشکلی ندارد و با سرعت خیلی بالاتری میتوان غالب را از نوع نوشت و یا از قالبهای آماده استفاده کرد تا مشکل حل شود.

تفاوت وب سایت داینامیک اختصاصی و وب سایت داینامیک بر بستر مدیریت محتوا

بالاتر به موضوعی اشاره کردیم و میخواهیم قدری بیشتر آن را بشکافیم، برای مثال شما نیازی به بخشی جدید در وبسایت خود دارید. اگر وب سایت شما کاملاً اختصاصی باشد. همانظور که گفتیم احتمالا هزینه زیادی برای برنامه نویسی آن باید پرداخت کنید و شاید ماه ها زمان ببرد تا برنامه نویسی آن به طور کامل انجام شود.

 اما در وردپرس مسئله این گونه نیست، می‌توان گفت تا ۹۷ درصد مواردی که شما به آن نیاز دارید، یکی دیگر قبلاً به آن نیاز پیدا کرده است! بنابراین برنامه نویس هایی نمونه‌هایی از آن را تهیه و راهی بازار کردند. این قبیل برنامه هایی که بر روی وب سایت اضافه میشوند اصطلاحاً پلاگین یا افزونه می گویند.

یعنی برنامه نویس های حرفه‌ای نیازهای مردم در جهان را به صورت پلاگین هایی یا افزونه‌هایی پولی و رایگان در اختیار مردم قرار داده اند. این مطلب را با توضیح یک مثال شفاف میکنیم: فرض کنید شما وب سایتی دارید که شبکه مجازی اینستاگرام در کسب و کار شما اهمیت بالایی دارد. بنابراین میخواهید در صفحه اصلی وب سایت، در بخشی از آن تمام اطلاعات اینستاگرام عکس‌ها و سایر مطالبی که به آن نیاز دارید به کاربران وبسایت نمایش داده شود. شما برای داشتن چنین امکانی در سایت اختصاصی قاعدتاً هزینه زیادی باید پرداخت کنید، همچنین زمان زیادی نیز برای طراحی آن صرف می شود.

 تصور کنید حال با داشتن یک سایت وردپرسی، چند کلیک و صرف هزینه چند دلار یا حتی رایگان! می‌توانید آن را روی سایت خود داشته باشید. این عالی نیست؟!

قسمت جالب آن این موضوع است که هر چند ماه این پلاگین آپدیت می‌شود. اگر مشکلاتی یا بگی نیز داشته باشد رفع می‌شود و یا قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود. اگر به هر دلیلی با این پلاگین به مشکل برخوردید به راحتی می توانید با پلاگین های مشابه تعویض کنید.

 بنابر این بهترین راه حل در طراحی وب سایت‌ها از نظر ما طراحی وب سایت‌های وردپرسی اما با قالب اختصاصی است. این نوع وب سایت ها به شما این امکان را می‌دهند که سایتی پرسرعت داشته باشید،  هزینه کمتری پرداخت کنید و وابستگی به برنامه نویس یا شرکت برنامه نویسی نداشته باشید.

 البته استفاده از قالبهای آماده نیز مشکل ساز نبوده و کار شما را به خوبی انجام می‌دهد. حال پس از توضیح سیستم مدیریت محتوا به بررسی معایب و مزایای وب سایت داینامیک میپردازیم:

 مزایای وب سایت داینامیک

 مدیریت سایت‌های داینامیک با داشتن کنترل پنل بسیار آسان است و تغییر و تحول در آن نیاز به دانش تخصصی برنامه نویسی ندارد. همچنین به شما این امکان را می دهد که وب سایت خود را گسترش دهید.

 معایب وب سایت داینامیک

 از آنجا که حجم داده‌ها و کدها در سایت های داینامیک بالا است، نیازمند سروری با هزینه بالاتری می باشد. سروری که  حجم و سی پی یو ای به مراتب بالاتری از سایت استاتیک نیاز دارد. امنیت وب سایت‌های داینامیک از سایت‌های استاتیک پایین‌تر است.

مطالب پیشنهادی فراهاستر:

20مارس/20

طراحی سایت استاتیک

سایت های استاتیک از اولین سایت هایی بود که طراحی شد. در وب سایت های استاتیک اطلاعات و محتویات وب سایت یکبار جمع آوری و طراحی می شود. تغییر در آنها باید توسط طراح وب سایت انجام گیرد. ویرایش سایت مورد نظر مشتری باید به گونه ای باشد که تغییراتی در ساختار سایت به وجود نیاورد. وب سایت استاتیک بیشتر برای شرکت هایی که قصد حضور در اینترنت را دارند و تغییر در وب سایت آنها به چند مورد در ماه محدود می شود، مناسب است.

معمولا این روش طراحی سایت و بهینه سازی سایت از نظر اقتصادی هزینه اولیه پائین تری نسبت به روش های دیگر طراحی وب سایت دارد. در این سایت کنترل پنلی وجود ندارد که بتوان با کمک آن سایت را مدیریت کرد و یا تغییراتی را در آن اعمال نمود. ویرایش سایت، ابتدا با توجه به ساختار طراحی شده برای صفحات و پس از هماهنگی های لازم، این اطلاعات توسط طراحان سایت قابل تغییر است. اگر تغییراتی را بخواهیم بر سایت استاتیک اعمال کنیم باید از طراح وب سایت کمک بگیریم. سایت استاتیک از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد، به دلیل اینکه نمی توان اطلاعاتی را به سایت افزود و اگر قرار به ویرایش سایت باشد باید طوری باشد که ساختار اصلی سایت تغییر نکند.

فراهاستر انواع وب سایت استاتیک را با طراحی گرافیکی زیبا و امکانات کامل، طراحی و راه اندازی می نماید .شرکت ما بعد از طراحی و آپلود سایت ایستا شما می تواند طی قردادی جداگانه خدمات پشتیبانی بعد از آپلود را نیز به شما ارائه دهد

تبدیل سایت استاتیک به داینامیک تبدیل سایت استاتیک به داینامیک و برعکس ؛ به طور خلاصه، به سایتی که پنل مدیریتی نداشته باشد و یک فرد عادی نتواند آن را مدیریت کند (مطلبی داخل آن قرار دهد یا حذف کند)، سایت استاتیک می گویند و به سایتی که دارای پنل مدیریت محتوا باشد و مدیر سایت بتواند به راحتی درون آن مطلب و تصاویر دلخواه را قرار داده و ویرایش کند، سایت داینامیک یا پویا می گویند. اگر وب سایت شما استاتیک طراحی شده و برای هر تغییر در متن، مبلغی از شما دریافت می کنند، میتوانید با تبدیل سایت و حفظ ظاهر آن،سایت را داینامیککرده و خودتان مدیر آن باشید تا در هر زمان که مایل بودید آن را ویرایش کنید. استدیو ایلیانا این مهم را به عهده گرفته و تضمین کننده کیفیت مطلوب و مورد رضایت شما است.

تفاوت سایت استاتیک با داینامیک چیست؟
۱- اصولا سایتهای ایستا یا استاتیک، سایتهایی هستند که ضرورتی برای تغییر مداوم اطلاعات آنها احساس نمی شود. اینگونه وب سایت ها معمولا تنها جهت معرفی کاربرد دارند. عملیات به روز رسانی محتوای سایت به ندرت صورت می پذیرد و نیازی به ارائه خدمات به هر شکل به صورت آنلاین در اینگونه سایتها دیده نشده است. مسلما هزینه های  طراحی سایت برای اینگونه سایت ها کمتر از نوع دیگر است ولی در صورتی که بخواهید تغییری در وب سایت ایجاد کنید حتماً باید از طراح خود بخواهید این کار را برای شما انجام دهد چون وب سایت پنل مدیریتی ندارد. غالباً برای به روز رسانی از شما هزینه ای دریافت می شود.

۲- در مقابل سایتهای پویا یا داینامیک، نیاز به تغییر مداوم اطلاعات و محتوا داشته و بنا به نیازمندی و کاربرد سایت، طراحی و توسعه می یابند. هزینه های طراحی سایت و نگهداری اینگونه وب سایت ها بیشتر از سایت های استاتیک بوده ولی هزینه های بعدی را در پی نخواهد داشت.

۳- در این میان می توان به تقسیم بندی در حد وسط سایتهای پویا و سایتهای ایستا رسید، که می توان تحت عنوان سایتهای نیمه پویا به آنها اشاره داشت.
در سایتهای نیمه پویا ، ضرورتی جهت تغییر محتوا و اطلاعات سایت دیده نمی شود، منتهی ارائه خدماتی همچون امکان ارتباط با بینندگان از طریق فرم های خاص و یا ارائه خدمات و کالاهای ثابت از طریق وب سایت را می توان با برنامه نویسی بخشی از سایت فراهم نمود.

فواید سایت های استاتیک:
√ هزینه طراحی کم
√ حجم پائین محتویات
√ امنیت بالا

معایب سایت های استاتیک:
√ هزینه های به روز رسانی وب سایت
√ نبود امکانات مدیریتی
√ لزوم ارتباط با طراح سایت جهت به روز رسانی
√ وقت گیر بودن اعمال تغییرات داخل سایت

فواید سایت های داینامیک:
√ بدون هزینه به روز رسانی
√ دارای پنل مدیریتی برای اعمال تغییرات توسط یک شخص با دانش معمولی
√ ایجاد بی نهایت صفحه، بی نهایت نوشته در سایت تنها با چند کلیک
√ حجم پائین دیتا خصوصاً برای سایت های بزرگ
√ امکان به روز رسانی ۲۴ ساعته توسط شما
√ مدیریت سئوی قوی (برای بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو مثل گوگل، آپدیت شدن مداوم سایت لازم است. بنابراین وب سایت های سئو، عموماً داینامیک طراحی می شوند.)

معایب سایت های داینامیک: (در صورت طراحی نادرست)
امنیت پائین تر (در صورتی که سایت داینامیک شما از دیتابیس استفاده کند، می بایست در طراحی و کد نویسی سیستم مدیریت محتوای آن دقت داشت چرا که اکثر نفوذهای اینترنتی از طریق آپلود شل یا دیتابیس اینجکشن است. بنابراین دقت در انتخاب شرکت طراحی وب سایت، بسیار مهم است. ذکر این نکته نیز مهم است که با طراحی صحیح و استفاده از روش های مطمئن کد کردن اطلاعات، میتوان امنیت سایت های داینامیک را بسیار بالا برد. همانگونه که اکثر سایت های دولتی و پرتال ها داینامیک هستند. )
سوء استفاده های شرکت های طراح (به روز رسانی سیستم مدیریت محتوا، نصب سیستم جدیدتر و اعمال تغییرات می تواند یکی از دلایلی باشد که شرکت طراحی وب سایت پس از مدتی از شما تقاضای وجه کند! در صورتی که این موارد در قرارداد قید نشده باشد، انجام این اعمال کاملاً غیر انسانی است و از اخلاق کاری به دور است. بنابر این همواره سعی کنید در انتخاب شرکت طراحی وب سایت خود و قراردادی که امضا میکنید دقت داشته باشید و با یک فرد آگاه مشورت نمایید )

19مارس/20
طراحی وب سایت

چگونه می توان وب سایت داشت وطراحی کرد؟

طراحی سایت چیست؟
طراحی فرآیند جمع آوری ایده ها و زیبایی شناختی و اجرای اون ها، هدایت اصول خاص برای یک هدف خاص است. طراحی وب یک روند مشابه از خلق است، با هدف ارائه مطالب در صفحات وب الکترونیکی که کاربران نهایی می تونن از طریق اینترنت با کمک یک مرورگر وب دسترسی داشته باشن.

طراحی وب شامل بسیاری از مهارت ها و رشته های مختلف در تولید و نگهداری وب سایت ها می شه. زمینه های مختلف طراحی وب شامل طراحی گرافیک وب است. طراحی رابط نویسنده، از جمله کد استاندارد و نرم افزار اختصاصی، طراحی تجربه کاربر و بهینه سازی موتور جست و جو. اغلب افراد زیادی در تیم هایی که جنبه های مختلف فرایند طراحی رو پوشش می دن، کار می کنند، هرچند که برخی از طراحان همه اون موارد رو پوشش می دن. اصطلاح طراحی وب به طور معمول برای توصیف روند طراحی مربوط به طراحی ظاهری (طرف مشتری) وب سایت از جمله نوشتن نشانه استفاده می شه. طراحی وب بخشی از مهندسی وب رو در دامنه گسترده تر توسعه وب همپوشانی می کنه؛ انتظار میره طراحان وب از قابلیت های موجود با آگاهی تمام استفاده کنن.
طرح وب به قالب نمایشی و طراحی گرافیکی صفحات موجود در وب سایت گفته میشه که معرف محتوا و مطالب اون وب سایت است. طرح وب جلوه بصری هدف وب سایت است و اولین بخش از یک صفحه وب است که ذهن مخاطب رو به خود درگیر می‌کنه.
طراح وب با مدنظر قرار دادن هدف سایت و مخاطبان اون و با استفاده از عوامل متناسب با رویکرد سایت و با استفاده از ذهن خلاق و ذوق هنری خود در به کار بردن ابعاد و رنگ ها، طرحی می سازه که ضمن ایجاد یکپارچگی در کلیه صفحات وب، نمای تکرار شونده و خسته‌کننده ای رو به بازدیدکننده نرسونه. در سایت باید از الگوی ثابتی در صفحات استفاده بشه که کاربر به هنگام گشتن در صفحات متوجه این موضوع بشه که همه صفحات در یک سایت مشخص واقع شدن.


تمام عناصر وب سایت به صورت ترکیبی سایت ها رو تشکیل می دن. اغلب، معنای “طراحی” تنها به عنوان یه جنبه بصری درک می شه. در حقیقت، طراحی وب سایت شامل عناصر انتزاعی بیشتری از قبیل قابلیت استفاده، ارگونومی، طرح بندی، عادت های کاربری، منطق ناوبری و سایر مواردی است که استفاده ی راحت تر از وب سایت ها و کمک به یافتن راحت تر اطلاعات رو تسریع میکنه.
گاهی اوقات در تعریف طراحی بخش فنی طراحی وب سایت تاکید می شه. مطمئنا، ساختمان وب سایت مدرن شامل اسکریپت های سمت سرور مانند php، asp و cgi است، سمت بصری وب سایت ها با HTML و CSS تعریف شده است، تجربه کاربر با جاوا اسکریپت پویا و آژاکس افزایش یافته است. با صحبت
کردن با افراد با دانش فنی ضعیف، به جای صحبت در مورد جزئیات فنی، ما تمرکزمون رو روی قابلیت ها میگذاریم، مثلا تا چه اندازه ممکن است یه وب سایت رو از طریق سیستم مدیریت محتوا به روزرسانی کنید و چه ویژگی هایی برای کاربران قابل مشاهده است.
در شرایط کلاسیک، طراحی ظاهر بصری یک وب سایت رو توصیف می کنه. رویکرد سنتی شامل کنتراست، رنگ، تعادل، تاکید، ریتم، سبک عناصر گرافیکی (خطوط، شکل، بافت، رنگ و جهت)، استفاده از آیکون ها، بافت پس زمینه و فضای عمومی طراحی کلی وب سایت است.

طراحی سایت

اجزای طراحی سایت:
طراحی وب از بسیاری از اجزای بصری کلیدی به عنوان انواع طراحی استفاده میکنه، مانند:

طرح بندی: در این روش گرافیک، تبلیغات و متن مرتب میشه. در دنیای وب، یک هدف کلیدی برای کمک به مشاهده یافتن اطلاعاتی است که اون ها به دنبال آن هستن که این شامل حفظ تعادل، ثبات و یکپارچگی طراحی می شه.

رنگ: انتخاب رنگ بستگی به هدف و مشتری داره؛ این می تونه یه طراحی ساده سیاه و سفید یا چند رنگ باشه که شخصیت یا نام تجاری یک سازمان رو با استفاده از رنگ های مناسب وب انتقال می ده.

گرافیک: گرافیک می تونه شامل لوگوها، عکس ها، کلیپ های تصویری و یا آیکون ها باشه که همه ی اون ها طراحی وب رو بهبود می بخشه. برای کاربر پسند بودن سایت، این ها باید در جای مناسب قرار بگیرن و با رنگ و محتوای صفحه وب کار کنن، البته تا حدی که سایت رو بیش از حد سنگین نکنن.

فونت: استفاده از فونت های مختلف می تونه طراحی وب سایت رو بهبود بده. اکثر مرورگرهای وب فقط می تونن تعدادی از فونت هایی رو که به عنوان “فونت های وب ایمن” شناخته می شن رو بخونن، بنابراین طراح شما عموما در این گروه قابل پذیرش کار می کنه.

محتوا: بخش محتوا و طراحی می تونن با هم کار کنن تا پیام سایت رو از طریق تصاویر و متن بیشتر منتقل کنن. متن نوشته شده همیشه باید مرتبط و مفید باشه تا خواننده رو گیج نکنه و خوراک علمی مطابق میل اونها در سایت قرار بده. محتوا باید برای موتورهای جست و جو بهینه بشه و از یه اندازه ی مناسبی برخوردار باشه و کلمات کلیدی مرتبط در اون گنجانده بشه.

طراحی سایت کاربر پسند:
علاوه بر عناصر اساسی طراحی وب که باعث می شه سایت زیبا و از لحاظ بصری قابل قبول باشه، سایت همیشه باید کاربر نهایی رو هم در نظر بگیره. با توجه به عوامل زیر میشه کاربر پسند بودن رو در طراحی سایت به بالاترین سطح رسوند.

ناوبری: معماری سایت، منوها و سایر ابزارهای ناوبری در طراحی وب با توجه به نحوه مرور و جست و جوی کاربران ایجاد می شه. هدف این کار این است که به کاربر کمک کنه تا به راحتی از سایت استفاده و اطلاعات لازم رو پیدا کنه.

چند رسانه ای: محرک های ویدیویی و صوتی مرتبط در طراحی می تونن به کاربران کمک کنن تا اطلاعات رو درک کنن، به قولی درک سریع و آسانی از مطلب داشته باشن. این کار می تونه بازدیدکنندگان رو تشویق کنه که زمان بیشتری رو در صفحات وب صرف کنن.

سازگاری: طراحی صفحه وب به گونه ای که سایت با مرورگرهای مختلف سازگار باشه تا در همه ی اون ها و سیستم عامل به منظور افزایش بازدید آن به شکل یکسانی دیده بشه.

تکنولوژی: پیشرفت های تکنولوژی به طراحان اجازه می ده تا جنبش و نوآوری رو اضافه کنن و این کار باعث میشه طراحی وب همیشه تازه، پویا و حرفه ای باشه.

تعاملی: افزایش مشارکت فعال کاربران با افزودن بخش نظرسنجی ها و فرم نظردهی در طراحی کاربران. فرم های ایمیل و ثبت نام در خبرنامه بازدیدکنندگان رو به مشتریان تبدیل میکنه.


چگونه می شود وب سایت داشت؟ از کجا شروع کرد؟
در این جا می خوایم نحوه ی ایجاد سایت رو به شما توضیح بدیم. در این مراحل شما می تونید روند ایجاد سایت رو یاد بگیرید تا اطلاعات کافی از نحوه ی انجام این کار داشته باشید، هرچند که این کار رو به شرکت های طراحی سایت می سپارید.

۱. گرفتن نام دامنه:
اولین چیزی که باید قبل از هر چیز دیگه ای انجام دهید این است که نام دامنه خود رو بگیرید. این نامی است که می خواهید به وب سایت خود بدهید. به عنوان مثال، نام دامنه وب سایت شما در حال خواندن است “”sitedesign.joomir.com . برای دریافت نام دامنه، شما مجبور به پرداخت حق عضویت سالانه برای استفاده از این نام هستید. گرفتن نام دامنه به معنای داشتن وب سایت یا هر چیز دیگه ی مربوط به اون نیست. این کار مثل ثبت یک نام تجاری در صنعت ساختمان سازی است؛ با داشتن نام تجاری این به این معنا نیست که شما همچنین باید محل خرید رو برای رفتن به اون داشته باشید.

۲. انتخاب هاست و ثبت نام نام کاربری:
هاست وب اساسا یه شرکت است که کامپیوترهای زیادی رو به اینترنت متصل می کنه. وقتی که صفحات سایتتون رو در کامپیوترهای اون ها قرار می دید، هر کس در جهان قادر به اتصال به اون و مشاهده اون ها خواهد بود. شما باید یه حساب کاربری رو با یک وب هاست ثبت کنید تا وب سایت شما یک صفحه ی اصلی داشته باشه. اگه گرفتن نام دامنه مشابه کسب نام تجاری در دنیای ساختمان سازی است، گرفتن اکانت هاستینگ وب با اجاره دفتر یا فروشگاه برای کسب و کار شما متفاوت است.

۳طراحی صفحات پیج:
پس از اینکه نام دامنه و هاست وب خودتون رو حل و فصل کردید، قدم بعدی این است که وب سایتتون رو طراحی کنید. البته شرکت های طراحی سایت مثل دارکوب تمام این موارد رو واستون انجام میدن.

۴. آزمایش سایت:
باید صفحات وب رو وقتی که اون ها رو در مرورگرهای اصلی طراحی کردید، تست کنید: کروم، فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و مایکروسافت اج.تمام این مرورگرها می تونن به صورت رایگان دریافت بشن، بنابراین باید هیچ مشکلی برای دریافت اون ها نباشه. متاسفانه، آزمایش مستقیم سایت شما تنها راهی است که واقعا می تونید مطمئن بشید که این کار به همان شیوه ای که می خواید در ابزارهای الکترونیکی بازدید کننده نمایش داده میشه یا نه. علاوه بر این، اگه شما یک گوشی هوشمند دارید، سعی کنید سایت خودتون رو در اونجا چک کنید و از ریسپانسیو بودن سایتتون اطمینان حاصل کنید.

۵. کسب درآمد:
اگه سایتتون برای فروش محصولات و خدمات طراحی شده برای کسب درآمد و دادن اطمینان به مشتری ها  باید امنیت کافی رو برای کاربرانتون برقرار کنه.

۶. سایتتون رو در معرض دید قرار بدید:
وقتی که سایت شما آماده است، می تونید اون رو به موتورهای جست و جو مثل گوگل و بینگ ارسال و سابمیت کنید.
به طور کلی، اگه سایت شما توسط وب سایت های دیگه لینک شده باشه، ممکن است حتی نیازی به ارسال اون به این موتورهای جست و جو نباشه. اون ها احتمالا سایت رو با دنبال کردن لینک در این وب سایت ها پیدا خواهند کرد.

حالا سوال کلی ای که ممکنه براتون پیش بیاد این است چند نوع سایت وجود داره و کدومش برای کسب و کار شما مناسب است، با ما همراه باشید.

انواع سایت:


سایت استاتیک و ثابت:
وب سایت استاتیک یه فایل منحصر به فرد رو برای هر صفحه از وب سایت استاتیک ذخیره می کنه. هر بار که صفحه درخواست می شه، همون محتوا بازگردونده می شه. این محتوا یکبار در طول طراحی وب سایت ایجاد می شه. این سایت ها معمولا به صورت دستی نوشته می شه، هر چند برخی از سایت ها از یک فرایند ایجاد خودکار استفاده می کنن شبیه یک وب سایت پویا که نتایج اون به عنوان صفحات تکمیل شده دراز مدت ذخیره می شه.
چون از کدهای کمتری استفاده میشه سرعت بارگذاری بالاتری داره. علاوه بر این، طراحی سایت های ثابت ارزون تر است.
این نوع سایت ها چون از طرف افراد عادی قابل تغییر نیستن احتمال خرابی و آسیب دیدگی کمتری دارن. در این گونه سایت ها همه ی المان ها جای ثابتی دارن و در نتیجه میشه برای جای قرارگیری هر کدوم از عناصر تصمیم بهتری گرفت.
این سایت ها بیشتر برای شرکت ها و افرادی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال بخوان که در محتوای سایتشون تغییر ایجاد کنن.

سایت های متحرک استاتیک و نیمه دینامیک:
سایت های فلش یا متحرک دارای دو نوع استاتیک و نیمه دینامیک هستن. سایت های فلش ثابت تغییر ناپذیر هستن و مثل سایت های ثابت توسط طراح ایجاد میشن و افراد عادی نمی تونن اون رو تغییر بدن.
اما سایت های نیمه دینامیک قابل تغییر هستن ولی میزان تغییرات اون ها محدود است.
این سایت ها برای کسانی مناسب است که نیاز به تبلیغات ندارن و اکثر کاربران با اون ها آشنا هستن.

پرتال:
این ها سایت های پویایی هستن که چند هدف خاص رو دنبال می کنن. به عبارتی چند سایت پویا برای رسیدن به هدف خاصی در کنار هم قرار می گیرن و پرتال رو تشکیل میدن.
پرتال ها بیشتر توسط سازمان ها و گروه ها خریداری میشه. اداره ی پرتال ها به خاطر نیاز به به روز رسانی بخش های مختلف توسط یک نفر دشوار است و باید زمان بیشتری برای اون قرار داده بشه.

سایت های پویا:
این سایت ها توسط کسانی که به سیستم مدیریت محتوا دسترسی داشته باشن قابل تغییر است. زبان برنامه نویسی سایت های دینامیک میتونه بر اساس نیاز متفاوت باشه.
این سایت ها برای افراد و شرکت هایی مناسب است که بیش از دو بار در سال نیاز به تغییر در محتوا دارن.

خب در این مقاله تعریف طراحی سایت رو یاد گرفتید و با انواع سایت ها آشنا شدید. اما قطعا برای داشتن یه سایت حرفه ای و با کیفیت طراحی اون توسط خود شما که ممکنه اطلاعات فنی مناسب و کافی در این زمینه نداشته باشید کار منطقی ای نباشه. اما بهتره اطلاعات خودتون رو در این زمینه با استفاده از مقالات موجود در سایت افزایش بدید تا خودتون هم ملموس تر بتونید با روند انجام کارتون پیش برید.

18مارس/20
هاست وردپرسی

هاست وردپرس چیست؟وکاردبرد های آن

هاست وردپرس چیست؟ کاربرد و ویژگی­‌های هاست وردپرس

یکی از انواع هاست برای میزبانی، هاست وردپرس است.

به گزارش ایسنا ، هاست وردپرس بر روی سیستم عامل لینوکس با رابط کاربری یا کنترل پنل دایرکت ادمین و سی پنل است که در بین انواع هاست محبوبیت زیادی در بین مشتریان خود دارد. از آنجا که در حال حاضر اکثر وب سایت­ها بر روی سیستم مدیریت محتوای وردپرس هستند، و وردپرس به دلیل داشتن پلاگین­های زیاد در مخزن خود مجبور به استفاده از منابع سرور است. داشتن پلاگین­های زیاد به وردپرس خاصیت منعطف بودن می­‌دهد، بنابراین بهتر است برای حفظ این انعطاف و جلوگیری از استفاده بیش از حد از سرور از یک هاست وردپرس ویژه که منابع سخت افزاری و نرم افزاری قوی دارد استفاده کنیم. البته امروزه اکثر شرکت ­های ارائه دهنده خدمات هاستینگ مانند هاست لینوکس و هاست ویندوز از وردپرس پشتیبانی می­‌کنند. به طور کلی با توجه به سرویس­های مختلفی که وب سرورها ارائه می­‌دهند، تعریف دقیق و استانداردی برای هاست وردپرس وجود ندارد، اما در ادامه به مزیت­های هاست وردپرس، نحوه عملکرد آن و ویژگی­های آن می­پردازیم.

هاست وردپرس مدیریت شده چیست؟

به طور کلی یک هاست وردپرس مدیریت شده با هاست وردپرس که اکثر شرکت­های هاستینگ ارائه می­‌دهند متفاوت است. سایت وردپرسی wordpress.org که “Matt Mullenweg” مالک آن است معروف­ترین سایت وردپرسی است و سایت “wordpress.com” یک نسخه نصب سفارشی وکنترل شده وردپرس را ارائه می­دهد که با توجه به محدودیت­‌ها و قوانینی که دارد به همراه با تم­ها، پلاگین­ها، میزبانی و هزینه ماهانه ارائه می ­­شود.

عملکرد هاست وردپرس چگونه است؟

بیایید با یک مثال عملکرد هاست وردپرس را بررسی کنیم. یک زمانی شما تصمیم می گیرد یک خانه بخرید. این خانه از قبل ساخته شده است و آماده برای زندگی کردن است، شما خانه را می خرید و شاید پس از آن، خانه را مطابق با میل و سلیقه خود تغییر دهید و در آن زندگی کنید. اما گاهی اوقات شما سازنده یک منزل هستید و نقشه و جزئیات خانه را شما مشخص می­‌کنید.

در دنیای اینترنت و وب، ثبت دامنه مانند آدرس خانه و خرید هاست شبیه به اجارۀ یک خانه است. زمانی که یک هاست معمولی می­ خرید مانند این است که یک خانه از قبل ساخته شده را می­ خرید، اما خرید یک هاست وردپرس، یعنی اینکه شما سازنده آن خانه هستید. شرکت‌های ارائه دهنده هاستینگ که هاست وردپرس ارائه می ­دهند، از طریق وردپرس سریعتر، بهتر و با امنیت بیشتری می­‌توانند سرویس دهی کنند. وب سایت­‌هایی که بر روی وردپرس راه اندازی می­‌شونداز منابع متفاوتی استفاده می ­کنند، به همین دلیل برای ایجاد هاست وردپرس دامنه وسیعی وجود دارد که باعث می­‌شود وردپرس موثرتر از نصب معمولی بر روی هاست اشتراکی یا سرور مجازی راه اندازی شود. تمام ویژگی‌های لازم برای میزبانی سایت‌های وردپرسی از قبل بر روی هاست وردپرس کانفیگ و پیکربندی می‌شود.

ویژگی­ های هاست وردپرس چیست؟

در هاست وردپرس علاوه بر خدمات و ویژگی ­هایی که در هاست اشتراکی وجود دارد، یک سری خدمات دیگری نیز توسط شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ وردپرسی نیز ارائه می ­شود:

هاست وردپرس برای عملکرد بهتر وردپرس نباید محدودیت توابع php داشته باشد. 

کانفیگ سرور هاست وردپرس باید حرف ه­ای انجام بگیرد و منابع سخت افزاری قوی روی سرور باشد. 

یکی از مهم­ترین مواردی که باید در هاست وردپرس وجود داشته باشد این است که تعداد سایت کمی بر روی سرور وجود داشته باشد. 

سروری که خدمات هاست وردپرس ارائه می­‌دهد باید مدیریت شده و بهینه برای سیستم وردپرس باشد. 

هاست وردپرس نباید محدودیت­ های ماکزیمم تعداد پست و و ماکزیمم حجم آپلود داشته باشد.

اهمیت سخت افزار قوی بر روی سرور

یکی از مزایای خرید هاست وردپرس نسبت به سایر سرویس­های هاستینگ، داشتن ویژگی های اختصاصی سخت افزاری است که وجود سخت افزار قوی بر روی سرور باعث افزایش قدرت پردازش سرور می­‌شود. کانفیگ مناسب سرور یکی از دلایل مهم در عملکرد مناسب هاست وردپرس است. به طور کلی وجود سخت افزارهای قوی نقش ارزشمندی و پررنگی در بهبود عملکرد هاست دارد.

اگر سایت شما بر روی سیستم محتوای وردپرس راه اندازی شده است بهتر است از یک هاست وردپرس برای سایت خود استفاده کنید زیرا این کار باعث افزایش سرعت سایت وردپرسی شما می‌­­شود.

چه امکانات سخت افزاری برای هاست­ های وردپرس نیاز است؟

از آنجایی که سایت ­ها با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام ویژگی و نیازهای خاصی را با توجه به وب سایت خود از شرکت هاستینگ انتظار دارند، نمی­‌توان برای قدرت سخت افزاری آن عدد دقیقی تعیین کرد. برای هر وب سایت امکانات سخت افزاری متفاوتی مورد نیاز است. به طور کلی امکانات سخت افزاری برای هاست وردپرس به شرح زیر است:

 •  توان و تعداد هسته پردازنده اختصاص یافته به وردپرس
 •  حافظه اختصاص یافته به هاست وردپرس
 •  سرعت دیسک سخت و محدودیت سرعت دسترسی وردپرس به دیسک سخت
 •  کیفیت و سرعت شبکه در پاسخگویی درخواست­ها

لیست افزونه­ های php برای هاست وردپرس

هاست وردپرس یکی از قوی­ترین و محبوب­ترین خدمات هاستینگ است با نصب افزونه­های php که در ادامه لیست کرده­ایم می­‌توانید عملکرد هاست را بهبود ببخشید:

Exif: متادیا تصاویر را بررسی می­‌کند.

Dom: محتوای ابزارک متنی را بررسی میکند.

curl : به سرور و هاست­ های دیگر درخواست می­‌فرستد.

Hash: برای رمزهای شما هش ایجاد می‌­کند.

Fileinfo: محتوای فایل آپلود شده را بررسی می­‌کند.

Json: اطلاعات کد شده را به سرورهای دیگر ارسال می­کند یا از آن­ها دریافت می­‌کند.

Mbstring: متن­های یونی کد را به طور صحیح پردازش می­‌کند.

Mysqli: با هاست­ های دیگر ارتباط امنی برقرار می­‌کند.

Pcre: کارایی pattern matching را جستجو کردن کدها افزایش می­‌دهد.

Imagick: تصاویر سایت را با بهترین کیفیت فشرده می­‌کند.

xml : فایل­های xml که از سایت­های دیگر دریافت می‌کندیا به سایت ­های دیگر ارسال می­ کند را پردازش می­ کند.

zip : در هنگام آپدیت وردپرس و افزونه­های وردپرس مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

17مارس/20
هاست یا سرورمجازی؟

سرور مجازی یا هاست!کدام بهتراست؟

زمانی که آماده راه‌اندازی وب سایت خود هستید، خرید هاست مهم‌ترین مرحله است. اما قبلا از خرید هاست یا سرور مجازی، باید به این نتیجه برسیم که کدام نوع سرویس مناسب سایت شماست.

سرور مجازی یا هاست

بسیاری از صاحبان وب سایت پیش از راه اندازی وب سایت خود به این فکر میکنند که سرور مجازی بهتر است یا هاست؟ تجربه نشان داده است که بیشتر این افراد، کارشان را با هاست اشتراکی آغاز می‌کنند که معمولا ساده و ارزان هستند. اما با رشد سایت و افزایش بازدید، با خرید سرور مجازی (VPS) می‌توانید منابع سایت را افزایش دهید بدون اینکه نیاز باشد هزینه هنگفتی بپردازید.

زمانی که قیمت هاست اشتراکی و سرور مجازی را با هم مقایسه می‌کنید، قطعا ذهن‌تان به سمت سرویس ارزان‌تر خواهد رفت. در نگاه اول این مورد کاملا طبیعی است. اما اگر نگاه دقیق‌تری داشته باشید، علاوه بر تفاوت قیمت، متوجه تفاوت عملکرد و انعطاف‌پذیری سرور مجازی خواهید شد. البته تفاوت هاست و سرور مجازی شامل موارد دیگری هم میشود

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری فراهاستر استفاده کنید.

در این مقاله، قصد داریم به این مطلب بپردازیم که سرور مجازی (VPS) بهتر است یا هاست.

هاست اشتراکی چیست

تقریبا هر سرویس‌دهنده میزبانی، میزبانی اشتراکی (هاست ویندوز، هاست لینوکس، هاست ابری و…) هم ارائه می‌کند و معمولا ارزان‌ترین سرویسی است که می‌توان آن را انتخاب کرد. این ویژگی میزبانی اشتراکی باعث می‌شود بهترین انتخاب برای سایت‌های جدید با بودجه محدود باشد.

زمانی که یک هاست اشتراکی تهیه می‌کنید، در حقیقت فضایی را بر روی یکی از سرورهای شرکت سرویس‌دهنده اجاره می‌کنید. همانطور که از نام آن پیداست، اشتراکی بودن هاست بدین معنی است که سایت شما، منابع سرور را با سایت‌های دیگر بصورت اشتراکی استفاده می‌کند. دلیل اصلی گران قیمت نبودن هاست اشتراکی این مورد است. این نوع از سرویس، برای سایت‌هایی که بازدید کمی دارند و فعالیت گسترده ای ندارند بسیار مناسب است.

سرور مجازی چیست

در سرور مجازی، منابع رم و پردازنده تحت یک سرور مستقل در اختیار شما قرار می‌گیرد. اما این منابع بصورت مجازی بر روی یک سرور فیزیکی دیگر راه‌اندازی می‌شود.

سرور مجازی امکانات و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به میزبانی اشتراکی دارد. شما می‌توانید تنظیمات سرور را تغییر دهید و منابع بیشتری به سایت اختصاص دهید. لذا وب سایت شما در سرور مجازی با سرعت بیشتری پردازش شده و سریعتر بارگذاری می‌شود.

یکی از دلایلی که اکثر کاربران تمایل به استفاده از سرور مجازی VPS دارند، محدودیت‌های هاست اشتراکی است. به عنوان نمونه، ممکن است سایت شما نیاز به منابع رم بیشتری داشته باشد که در سرویس‌های اشتراکی قابل ارایه نیست. بطور کلی می‌توان گفت که سرور مجازی انعطاف پذیرتر، سریع‌تر و امن‌تر از هاست اشتراکی است.

ممکن است نسبت به هاست اشتراکی، کمی هزینه بیشتری بپردازید. اما با توجه به منابع بیشتری که در اختیار شما قرار می‌گیرد و ویژگی‌هایی که سرور مجازی دارد، قیمت آن کاملا منطقی است. در نظر داشته باشید، امکانات و قیمت سرور مجازی VPS، چیزی بین سرویس اشتراکی و سرور اختصاصی است.

مزایا و معایب سرور مجازی VPS و هاست اشتراکی

هر نوع میزبانی ویژگی‌های خاص خودش را دارد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های هر دو نوع میزبانی می‌پردازیم:

مزایای هاست اشتراکی

 • قیمت هاست اشترا کی نسبت به سرور مجازی ارزانتر است.
 • راه‌اندازی سایت در آنها ساده است. این سرویس به گونه‌ای طراحی شده که افراد به راحتی بتوانند با آن کار کنند.
 • نیازی به تنظیمات و نگهداری سرور ندارد و حتی نیازی نیست نگران به روزرسانی نرم‌افزارهای سرور باشید.
 • مشکلات سرور و مشکلاتی که مربوط به کدنویسی سایت نباشد، از سمت شرکت میزبانی برطرف می‌شوند.
 • از اطلاعات سایت و حتی ایمیل‌ها، بصورت خودکار پشتیبان تهیه می‌شود، تا در مواقع بروز مشکل به راحتی بتوان اطلاعات را بازگردانی کرد.

معایب هاست اشتراکی

 • منابع محدودی دارد و سرعت بارگذاری سایت محدود به این منابع است.
 • نمی‌توانید مطابق با نیاز وب سایت، تنظیمات سرور را تغییر دهید.
 • در مواردی که سایت شما، محدودیت‌های هاست اشتراکی را به هر شکل نقص کند، هاست شما غیرفعال خواهد شد.
 • اضافه مصرف سایت دیگری که ترافیک زیادی دارد، می‌تواند بر سایت شما نیز اثر بگذارد. از جمله آن زمانی است که یک سایت دیگر بر روی سرور مشترک با سایت شما، مورد حمله قرار می‌گیرد.
 • همیشه این خطر وجود دارد که مشکلات امنیتی سایت‌های دیگر بتواند بر سایت شما نیز اثر بگذارد.

وقتی سایت شما منابع سرور را با دیگر سایت‌ها بصورت مشترک استفاده می‌کند، بدین معنی است که اگر سایتی، بر روی سرور مشکلی ایجاد کند، این مسئله می‌تواند بر سایت شما نیز تاثیر بگذارد. از طرفی، همیشه این خطر وجود دارد که با آلودگی یکی از سایت‌ها روی سرور مشترک، سایت شما نیز آلوده شود.

ایران هاست با راه‌اندازی یک محیط ایزوله (Isolated) برای هر سایت، محدوده فعالیت و مصرف منابع را محدود به فضای همان سایت کرده است. به عبارتی، استفاده از تکنولوژی Application Isolation Mode، هم باعث پایداری و هم باعث افزایش امنیت سایت‌های اشتراکی شده است.

مزایای سرور مجازی

 • محیط این نوع از میزبانی مجزا بوده و بطور کامل در اختیار شماست.
 • ریسک امنیتی در این سرویس‌ها بسیار کمتر است، ضمن اینکه می‌توانید تنظیمات امنیتی را بصورت سفارشی تغییر دهید.
 • می‌توانید سرور مجازی را برای یک سایت، به‌صورت سفارشی پیکربندی کنید.
 • سرور مجازی قابل ارتقا است و هر لحظه می‌توانید با ارتقا آن، منابع بیشتری به سایت اختصاص دهید.
 • به سرور دسترسی کامل دارید و می‌توانید شخصا آن را مدیریت کنید.
 • می‌توانید سیستم‌ عامل و نرم افزار های دلخواه خود را نصب و راه‌اندازی کنید.
 • سرعت بارگذاری سایت در سرویس مجازی، سریع‌تر است.

15مارس/20
نرم افزار وردپرس

ویژگی‌های یک‌ هاست پرسرعت وردپرس چیست؟

زمانی ‌که سرعت بارگذاری یک سایت پایین باشد، شما هم همانند تمامی ‌افراد، به سرعت از آن خارج می‌شوید. چرا سرعت مهم است؟ اگر اندکی در اینترنت جستجو کرده باشید، خواهید دید که سرعت پایین بارگذاری سایت‌ها، می‌‌تواند تاثیر زیادی بر ماندگاری بازدیدکنندگان در سایت داشته باشد. حتی الگوریتم‌های رتبه بندی گوگل نیز به این مورد توجه دارند و سایت‌های سریع‌تر، رتبه بهتری در نتایج جستجو خواهند داشت.

انتخاب ‌هاست پر سرعت وردپرس

بسیاری از افراد، بر اساس قیمت ‌هاست، یک شرکت میزبانی را انتخاب ‌می‌کنند. اما زمانی که مسئله عملکرد و SEO مطرح باشد، قیمت ‌هاست به هیچ وجه معیار خوبی برای انتخاب ‌هاست مناسب برای وردپرس نیست. قیمت ‌هاست، عامل مهمی ‌در انتخاب‌ هاست پرسرعت وردپرس است اما نباید معیار اصلی باشد. در ادامه، به این مطلب خواهیم پرداخت که معیارهای انتخاب یک هاست پرسرعت مخصوص وردپرس چیست.

هاست پر سرعت

مکان جغرافیایی سرور

مکان سرور عامل تاثیرگذاری است و بسیار مهم است که سایت شما، بر روی سروری قرار گیرد که مکان جغرافیایی آن سرور، نزدیکترین مکان به بازدیدکنندگان سایت شما باشد.

به عنوان مثال، اگر بیشتر بازدیدکنندگان سایت شما از ایران هستند، ‌هاست wordpress ایران تهیه کنید. چرا که فاصله جغرافیایی، می‌تواند بر سرعت بارگذاری سایت از منظر بازدیدکننده، تاثیر زیادی داشته باشد.

پیشنهاد فراهاستربرای وب سایت های خود، استفاده از هاست با سرعت بالاست.

البته تمامی ‌شرکت‌های میزبانی، تمام مکان‌های دنیا را ارائه نمی‌کنند، لذا قبل از خرید هاست پرسرعت وردپرس، باید تصمیم بگیرید هاست ایران یا خارج از ایران را نیاز دارید. از طرفی، این نکته مهم را نیز در نظر داشته باشید که سرویس‌های گوگل، در‌هاست خارج از ایران، دسترسی سریع‌تری به وب‌سایت شما خواهند داشت و این مطلب، بر رتبه بندی نتایج جستجوی گوگل تاثیر گذار است.

سرعت و اطمینان

تا اینجا دریافتیم که سرعت بسیار مهم است، اما بسیاری از افراد به قابل اعتماد بودن ‌هاست بیشتر اهمیت ‌می‌دهند، چرا که اگر سایت شما دچار مشکل شده و قابل مشاهده نباشد، سرعت سایت دیگر اهمیتی ندارد. معیار قابلیت اطمینان با Uptime سنجیده می‌شود، لذا در هنگام خرید هاست، به عدد اعلام شده در خصوصUptime دقت کنید.

اگر سایتی دارید که بازدیدکنندگان بسیار زیادی ‌دارد، مطمئنا هاست اشتراکی وردپرس، مناسب سایت شما نیست و بهتر است به فکر یک‌ سرور مجازی باشید. به علاو، به دلیل اینکه در سرورهای مجازی تمامی منابع سرور در اختیار سایت قرار می‌گیرد، سایت وردپرسی شما با سرعت بیشتری بارگذاری خواهد شد.

سرعت هاست

خدمات پشتیبانی

چه انتظاراتی از پشتیبانی ‌هاست دارید؟ آیا انتظار دارید زمانی که سایت شما دچار مشکل ‌شود، بتوانید با شرکت میزبانی مربوطه تماس بگیرید تا آن را رفع کند؟ تمایل دارید پشتیبانی شرکت مذکور، بتواند بصورت آنی و ۲۴ ساعته از طریق تلفن، گفتگوی آنلاین و تیکت پاسخگوی شما باشد؟ آیا انتظار دارید این نوع از خدمات پشتیبانی، بصورت رایگان در اختیار شما قرار گیرد؟

همیشه وجود یک پشتیبانی آنلاین ۲۴ ساعته، نگرانی شما را از همیشه در دسترس بودن سایت برطرف ‌می‌کند، بنابراین در هنگام خرید هاست، از نحوه خدمات پشتیبانی آن شرکت اطلاعات کسب کنید.

هاست ابری

تکنولوژی هاست ابری، پدیده جدیدی است که همزان با افزایش سرعت سایت‌ها، توانسته قابلیت اطمینان هاست را نیز افزایش دهد.

اگر به دنبال یک هاست پرسرعت مخصوص وردپرس هستید که قابلیت اطمینان بالایی نیز داشته باشد، بدون شک به سراغ خرید هاست ابری بروید.

در هاست ابری، چندین سرور بطور همزمان به سایت ها سرویس‌دهی می‌کنند و در صورتی که یکی از آنها دچار مشکل شود، سرویس‌دهنده‌های وب سایت، به سرعت به سرور دیگری منتقل می‌شوند.

هاست ابری

بک‌آپ

یکی از مهم‌ترین امکاناتی که تنها توسط برخی از شرکت‌های میزبانی ارائه می‌شود، بک‌آپ یا نسخه پشتیبان است.

علاوه بر اینکه شما ‌می‌توانید شخصا اقدام به تهیه بک‌آپ کنید، برخی از شرکت‌های میزبانی، بصورت روزانه و خودکار از تمامی ‌اطلاعات شما نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند، تا در مواقعی که مشکلی برای سایت شما رخ ‌می‌دهد و یا اطلاعاتی حذف ‌می‌شود، به راحتی بتوانید اطلاعات و سایت خود را بطور کامل بازیابی کنید.

مشخصات و امکانات ‌هاست

بیشتر پلان‌های شرکت‌های میزبانی شبیه به هم هستند، اما در بخش‌هایی با هم تفاوت دارند. برخی از این امکانات، موارد مهمی ‌هستند که هنگام خرید هاست وردپرس پرسرعت، باید به آن دقت کنید :

گواهی SSL ‌رایگان :

تمامی هاست‌های معتبر، گواهی SSL ‌رایگان به شما ارائه می‌کنند و راه‌اندازی سایت بر مبنای پروتکل HTTPS‌، یک استاندارد محسوب می‌شود.

پشتیبانی از PHP 7 و بالاتر:

هاست پرسرعت وردپرس، حداقل باید از PHP 7.0 پشتیبانی کند، و در بهترین حالت می‌بایست، همیشه از جدیدترین نسخه‌های PHP استفاده کند. نسخه‌های جدیدتر، عملکرد بهتری داشته و بسیاری از مشکلات امنیتی قبلی را برطرف ‌می‌کنند.

تعداد سایت‌های مورد نیاز :

قصد دارید چه تعداد سایت ایجاد کنید؟ پلان‌های میزبانی، در ایجاد سایت‌های متعدد محدودیت دارند، لذا اگر قصد دارید چندین سایت وردپرسی ایجاد کنید، پلان متناسب با تعداد مورد نظر را انتخاب کنید.

 فضای میزبانی:

به چه مقدار فضا، برای ذخیره فایل‌های سایت نیاز دارید؟ فضای میزبانی معمولا نامحدود نیستند، لذا بر اساس فضای مورد نیاز خود، پلان مناسب را انتخاب کنید.

حجم ترافیک :

سایت شما به چه مقدار ترافیک نیاز دارد؟ حجم ترافیک، میزان اطلاعاتی است که بین بازدیدکننده سایت وسرور سایت ردوبدل می‌شود.

کنترل پنل :

برای راه‌اندازی و ‌مدیریت سایت، فایل‌ها و در صورت لزوم پایگاه داده، شما نیاز به یک کنترل‌پنل دارید. این محیط کاربری، به شما اجازه ‌می‌دهد سایت خود را مدیریت کنید و از دیگر امکانات میزبانی نیز بهره ببرید. داشتن رابط کاربری ساده و امکانات به‌روز و مناسب، شرط اصلی یک کنترل‌پنل خوب است. کنترل‌پنل‌های CPanel ‌و Plesk ‌از مهم‌‌ترین کنترل‌پنل‌های مناسب برای هاست وردپرس پرسرعت هستند.

ایمیل :

آیا همراه با سایت وردپرسی به سرویس ایمیل نیاز دارید؟

برخی از ‌هاست‌های wordpress به شما امکان ایجاد ایمیل را نمی‌‌دهند. اگر تمایل دارید تحت نام سایت خود، آدرس‌های ایمیل هم داشته باشید، پلانی را انتخاب کنید که همراه با‌هاست سایت، به شما امکان ایجاد ایمیل‌ها را نیز ارائه کند.

مشخصات هاست
15مارس/20
هاست ویندوزی

مقایسه سرویس هاست داخل و خارج از ایران

در چند سال اخیر، با افزایش روند رو به رشد فن‌آوری‌های مرتبط با اینترنت در داخل کشور و خصوصا توسعه و بهبود زیرساخت دیتاسنترها، شرکت‌های ارائه دهنده‌ی فضای هاست و میزبانی موفق به راه اندازی سرویس‌های هاست داخل ایران با کیفت مناسب شده‌اند. این امر در کنار شرایط اقتصادی، به مرور مالکین کسب و کارهای اینترنتی را مجاب به منتقل کردن وب سایت‌ها و سرویس‌های خود به هاست‌های داخل ایران نموده است. اما همانطور که شاهد هستیم، همچنان حجم بزرگی از کسب و کارها، میزبانی‌های خارجی را ترجیح می‌دهند. علت تفاوت در این انتخاب چیست؟ برتری و ضعف هاست ایرانی نسبت به هاست خارجی چیست؟! در ادامه به مقایسه‌ی هاست ایرانی و خارجی در بخش‌های مختلف می‌پردازیم.

هاست ایران یا خارج

بررسی تفاوت‌های این دو نوع سرویس را می‌توان براساس مولفه‌های زیر انجام داد:

سرعت دسترسی و بارگذاری وب سایت

به جرأت می‌توان گفت که مهمترین مولفه در خرید هاست، تاثیر آن بر سرعت بارگذاری وب‌سایت است. محل جغرافیایی استقرار سروری که میزبان یک وب سایت است، تاثیر مستقیم بر لود اولیه وب سایت دارد. هر چقدر این مکان نزدیکتر به کاربری باشد که در حال بارگذاری وب سایت است، سرعت بارگذاری اولیه سریع‌تر خواهد بود. با در نظر گرفتن این عامل، در صورتی که عمده بازدیدکنندگان وب سایت شما ایرانی هستند، قطعا استفاده از یک هاست داخل ایران در سرعت بارگذاری وب سایت شما تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. همچنین عکس موضوع نیز صادق بوده و برای وب سایت‌هایی با بازدید کنندگان غیر ایرانی، میزبانی‌های خارج از ایران پیشنهاد می‌شود.

بهینه سازی عملکرد وب سایت برای موتور های جستجو (SEO)

تاثیر هاست خارجی بر سئو هاست خارج بهترین هاست رایگان هاست پرسرعت ایران هاست سی پنل ایران هاست وردپرس ایران هاست ایرانی

یکی از مواردی که در سئوی یک وب سایت موثر است، ارتباط دائمی و سریع ربات‌های موتورهای جستجو با وب سایت است. در صورتی که این ارتباط مختل گردد و یا با سرعت مناسب برقرار نشود، وب سایت از دید موتور جستجو خارج از دسترس بوده و موجب افت امتیاز سئو می‌شود. از آنجایی که هاست‌ خارج از ایران از بستر شبکه پایدارتر و سریعتری نسبت به نوع ایرانی خود برخوردار است، در این زمینه دارای برتری بوده، و برای وب سایت‌هایی که SEO based هستند، پیشنهاد می‌شوند.

تاثیر پذیری از اختلالات اینترنتی

بعضا رخ دادن اختلالات اینترنتی اجتناب ناپذیر بوده و مشاهده شده که به صورت لحظه‌ای ارتباط شبکه داخل ایران با خارج از کشور قطع می‌شود. در صورتی که وب سایت شما خارج از ایران میزبانی می‌شود، در این بازه‌ی زمانی، وب سایت برای کاربران داخلی در دسترس نخواهد بود. همچنین عکس این موضوع نیز صادق است، و وب سایت‌های میزبانی شده در ایران، از خارج از کشور قابل مشاهده نخواهند بود. پس با توجه به محدوده کاربران هدف خود که داخلی هستند و یا خارجی و هچنین مبحث سئو که در بالاتر توضیح داده شد، این مورد را نیز در انتخاب خود لحاض نمایید.

امنیت

اگر وب سایتی دارید که اطلاعات بسیار حساس و مهمی دارد و یا به شکلی وظیفه ارائه دادن سرویس‌های دولتی را بر عهده دارد، بهترین انتخاب ممکن برای شما، هاستینگ داخل ایران خواهد بود. از این جمله می توان به وب سایت‌های مرتبط با دانشگاه‌ها و مراکز اداری و دولتی، همانند شهرداری‌ها اشاره کرد.

پیشنهاد فراهاستر برای وب سایت های شما،خرید دامنه های مناسب با سایت شماست

مباحث کپی رایت و اعمال تحریم‌ها

یکی از دغدغه‌هایی که تابع شرایط حاکم است، اعمال تحریم‌ها روی وب سایت‌ها است. در صورتی که حس می‌کنید ممکن است وب سایت شما به این دلیل متضرر شود، بهتر است که از هاست داخلی استفاده کنید.همچنین در رابطه با مبحث کپی رایت، معمولا هاست‌های ایرانی نظارت کمتری بر این مورد دارند. اما بدین معنی نیست که کلا هیچ نظارتی صورت نمی‌گیرد. پسندیده است که فارغ از نوع هاست مورد استفاده، قوانین کپی رایت رعایت گردد.

قیمت

قیمت هاست ایرانی هاست ویندوز هاست ماهانه خرید هاست ارزان هاست وردپرس هاست لینوکس هاست خارج هاست خارجی هاست خارجی رایگان هاست خارجی ارزان

تهیه سرویس‌های خارج از ایران با استفاده از یکی از ارزهای رایج انجام می‌پذیرد. به همین دلیل با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر، معمولا قیمت هاست‌های داخل ایران نسبت به نمونه خارجی آن ارزانتر خواهند بود. اگر قیمت برای شما مهم است، قطعا میزبانی داخل ایران می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

کلام آخر

تمام موارد بالا به صورت کلی گفته شده است و ممکن است بسته به شرایط موجود متغیر باشند. همچنین نکاتی نیز وجود دارد که باید مد نظر داشته باشید:

 • قرار داشتن وب سایت در هاست خارج از کشور حتی برای هاست وردپرسی الزاما به معنای کند لود شدن وب سایت نیست. همانطور که گفته شد تنها می‌تواند در سرعت لود اولیه وب سایت تاثیر‌گذار باشد.
 • مورد اعمال تحریم‌ها بسیار اختصاصی بوده و در مجموع مشکلی برای سایت‌ها ایجاد نمی‌کند.

در صورتی که مقاله بالا پاسخگوی سوالات شما در این رابطه نبوده است، لطفا پرسش‌های خود را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی فراهاستر به شما:

13مارس/20
cdnچیست؟

CDN چه کاربردی دارد و چراباید از آن استفاده کنیم؟

در اینجا قصد داریم تا شما را با مفهوم CDN یا همان Content Delivery Network و تاثیر آن بر عملکرد بهتر سایت و افزایش سرعت بارگذاری آن آشنا کنیم.

CDN چیست؟

همانطور که از اسم آن مشخص است CDN وظیفه رساندن و توزیع محتوا و اطلاعات شما به سرور بازدیدکننده سایت را بر عهده میگیرد. ولی در عمل وظیفه CDN چیست؟ با استفاده از این سیستم سرعت ارسال اطلاعات به بازدیدکنندگان سایت افزایش یافته و زمان بارگذاری صفحات تا حد زیادی کاهش می یابد.

زمانیکه شما یک سیستم CDN را فعال میکنید تاثیر آن بصورت زیر خواهد بود:

۱- شبکه توزیع محتوا یا همان CDN تمامی سرورهای شبکه جهانی اینترنت را پوشش میدهد. بنابراین زمانیکه شما این سیستم را برای سایت خود فعال میکنید، اطلاعات شما بر روی تمامی این سرورها کپی و ذخیره میشود و زمانیکه یک بازدیدکننده به سایت یا وبلاگ شما وارد میشود محتوای سایت شامل تصاویر و متون را از نزدیک ترین سرور نزدیک به خود دریافت میکند و مستقیما به هاست یا سرور شما متصل نمیشود. این کار موجب بهبودی چشمگیر در عملکرد سایت شما خواهد شد.

۲- CDN تمام اطلاعات ثابت شما مانند تصاویر، کدهای CSS و javascript، mp3، pdf و فایلهای ویدئویی شما را پشتیبانی میکند و تنها اطلاعاتی که قابل تغییر و بروزرسانی هستند مانند متون و کدهای HTML از سرور اصلی شما فراخوان میشوند. با این کار مصرف پهنای باند هاست شما کاهش یافته و هزینه ای که سالانه برای آن میپردازید کاهش چشمگیری خواهد داشت.

۳- تفاوت سرعت و عملکرد برای خودتان یا افرادی که در نزدیکی سرور اصلی شما هستند تفاوت زیادی نخواهد داشت، ولی برای کسانی که ار نقاط مختلف جهان به سایت شما وارد میشوند این افزایش سرعت ناشی از CDN کاملا محسوس خواهد بود. با توجه به اینکه سایتهای ایرانی معمولا سرور و هاست خود را از خارج و کشورهایی مانند آلمان و آمریکا تهیه میکنند و عموم بازدیدکنندگان از داخل کشور هستند استفاده از CDN میتواند بسیار موثر باشد. برای تعیین تاثیر CDN بر سرعت سایت میتوانید عملکرد خود را با ابزارهایی مانند Pingdom و GTmetrix بعد و قبل از فعال سازی CDN بررسی و مقایسه کنید.

برای شناخت اهمیت طراحی سایت و دیگر نکات ساخت آن میتوانید به مقاله های

شبکه تحویل محتوا

مزایای استفاده از CDN چیست

در این بخش برخی از مزایای بکارگیری سیستم Content Delivery Network را بصورت مختصر بیان خواهیم کرد:

 • سرعت بیشتر سایت و افزایش رضایت بازدیدکنندگان
 • بهبود وضعیت سئو سایت
 • کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل
 • کاهش مصرف پهنای باند و ترافیک هاست
 • افزایش تعداد صفحات بررسی شده در روز توسط روبات های گوگل
 • ارتباط و همخوانی راحت با مدیریت محتوای وردپرس

تنها مشکل CDN آن است که معمولا رایگان نبوده و برای استفاده از آن باید هزینه پرداخت کنید. در حال حاضر هیچ شرکتی در ایران سرویس CDN را ارائه نمیدهد و معروفترین نمونه های خارجی آن عبارتند از MaxCDN، VPS.net و Amazon Cloudfront که در میان آنها بهترین شرایط هزینه ای را MaxCDN دارد.

یکی از دستاوردهای CDN تاثیر مثبت بر سئو سایت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سئو و بهینه سازی سایت و کسب جایگاه مناسب در نتایج گوگل پیشنهاد میکنیم مقاله ی آیا واقعا سئو تاثیری دارد؟ فراهاستر را مطالعه کنید.

اگر شما هم در حال حاضر از این سیستم در سایت خود استفاده میکنید و یا نمونه CDN رایگان و مناسبی را برای کاربران ایرانی میشناسید، میتوانید در بخش نظرات همین مقاله به ما و دوستان خود معرفی کنید.

13مارس/20
لایسنس چیست؟

لایسنس چیست و چه کاربردی در میزبانی وب دارد؟

همانطور که از اسمش پیداست گواهینامه یا مجوز یا دسترسی یا …. برای استفاده از اون نرم افزار هست همانطور که میدانید

نوشتن یک نرم افزار نیازمند زمان و حتی هزینه هست تا نرم افزار در اختیار مردم برای استفاده قرار بگبرد بستگی به سطح نرم افزار

از چند نفر تا تیم های چند صد نفره نرم افزار رو مینویسند و برای فروش روانه بازار میکنند

به عبارتی پس شما بعد از دانلود یا خرید نرم افزار باید مجوز استفاده از اون رو داشته باشی

که با پرداخت مقداری پول مجوز مورد نظر که معمولا به صورت کد یا سریال نامبر هست به شما داده میشود

قانون کپی و رایت که جزو جرایم تو دنیا هست یعنی شما بدون مجوز یا همون لایسنس اگر از نرم افزار استفاده کنی مجرم شناخته میشی ولی متاسفانه به دلیل بعضی موارد و مشکلات یا ….

در کشورهایی مثل ایران از اکثر نرم افزارها بدون لایسنس یا مجوز و با استفاده از کرک یا اکتیواتور یا سریال تقلبی یا …. استفاده میشود

و کرک هم به عبارتی نوعی قفل شکن هست برای نرم افزار اصلی که لایسنس ندارد یا مجوز ندارد و نمیتونی از امکانات نرم افزار به طور کامل استفاده کنی از کرک استفاده میکنند که قفل های نرم افزار رو جهت استفاده کامل میشکند.

در دنیای امروز که استفاده از انواع اسکریپت ها زیاد است واژه لایسنس بسیار شایع و پرکاربرد است

به عبارتی لایسنس نوعی سند و یا فعال کننده برای اسکریپت ها می باشد

و یکی از عوامل مهم برای سیستم مدیریت و نماد اعتماد است

لازم به ذکر است که لایسنس ها توسط همان برنامه نویس مربوط به اسکریپت ساخته می شود

و هنگام نصب انواع اسکریپت ها در هاست و یا سرور مجازی در رابطه با لایسنس و فعال سازی آن سوالی پرسیده می شود

و با پاسخ به آن این لایسنس به صورت قانونی و مجاز نصب می شود .

در صورتی که کاربر از یک لایسنس معتبر برای نرم افزار استفاده کند

می تواند از امکاناتی مثل امنیت بالاتر و یا دریافت آپدیت ها از شرکت سازنده اشاره نمود .

در بیشتر مواقع یک لایسنس به صورت زمانی است و می بایست در همان زمان مورد نظر خریداری شود ولی گاهی به صورت دائمی بوده .

لایسنس چیست؟

جمع بندی تعریف لایسنس:

به طور کلی می توان لایسنس را کد فعال سازی یک سیستم میدیریت نامید ،

و استفاده از آن کاربر را نسبت به استفاده قانونی از آن مطمئن می کند

گاهی شرکت های تولید کننده نرم افزار ، یک قطعه سخت افزاری به نام قفل را به همراه لوح فشرده نرم افزار در اختیار کاربر می گذارند

که نوعی مجوز محسوب می شود .

انواع لایسنس چیست :

لایسنس ها به دو دسته تقسیم می شوند که یک نوع آن لایسنس زمان دار و نوع دیگر مادام العمر است .که در ادمه به توضیح آن می پردازیم.

لایسنس زمان دار :

بیشتر لاینس های زمان دار مربوط به انواع آنتی ویروس ها می باشد

و کاربر بعد از دریافت کد لایسنس برای یک مدت معین به طور مثال ۳۶۵ روز مجاز به استفاده از نرم افزار می باشد

و بعد از مدتی مجدد می بایست یک سریال جدید دریافت کند .

لایسنس مادام العمر :

این قبیل لایسنس ها بعد از مدتی نیاز به خرید نسخه جدید ندارند

بعد از ثبت کاربر در رجیستر یک نسخه از آن برای همیشه فعال باقی می ماند .

در مقالات بعدی به معرفی لایسنس سی پنل ، لایسنس دایرکت ادمین و لایسنس پلسک می پردازیم

زیرا از موارد مهمی است که هنگام خرید سرور مجازی توجه به آن ضروری است


لایسنس رایگان


لایسنس رایگان (آزمایشی) نرم افزار جوازی قانونی از سوی شرکت سازنده نرم افزار است که بصورت کد لایسنس رایگان و سریال آزمایشی برای مدت یکماه جهت تست نرم افزار در اختیار مشتریانی که قصد خرید نرم افزار را دارند قرار می گیرد و صادر می شود

این نوع لایسنس ها (لایسنس رایگان) قابل استفاده برای یک کاربر می باشد و بیشتر جهت معرفی نرم افزار و آشنایی مشتری با محیط کاربری نرم افزار و جذب اعتماد مشتری از سوی شرکت نرم افزاری کد لایسنس صادر شده و پس از اتمام مدت ۳۰ روز، سریال لایسنس منقضی می شود.


لایسنس اورجینال


لایسنس اورجینال (Original license) و سریال اصلی نرم افزار اجازه و حق استفاده از نرم افزار تولید شده از سوی مالک نرم افزار به کاربران است.

برای دریافت لایسنس اصلی جهت فعال سازی نرم افزار و خدمات پس از فروش مانند بروز رسانی خودکار باید بهای لایسنس به تولید کننده نرم افزار پرداخت شود.

شرکت های تولید کننده نرم افزار در قبال دریافت بهای لایسنس نرم افزار ، استفاده از نرم افزار را برای کاربر مجاز و قانونی می کند و طبق قرارداد ملزم به خدمات پس از فروش نرم افزار در مدت مشخص (مثلا” یک سال) با لایسنس معتبر می باشد.

ارائه آخرین ورژن نرم افزار و دریافت کد فعال سازی اصلی نرم افزار از طریق خرید لایسنس نرم افزار میسر است.

بعنوان مثال کمپانی ESET تولید کننده نرم افزار های امنیتی مانند آنتی ویروس نود ۳۲ لایسنس و سریال هایی برای نرم افزار ها صادر کرده و کد لایسنس جدید را در اختیار کاربران قرار می دهد

لایسنس هر یک از آنتی ویروس های تولید شده توسط کمپانی ESET بصورت مجزا صادر شده و کد فعالسازی در اختیار کاربران قرار می گیرد. لایسنس ها مجوز نصب ، فعالسازی و آپدیت محصولات ESET هستند که پس از دانلود رایگان نرم افزار با توجه به نوع لایسنس و سریال مربوط به محصول، جهت استفاده از تمام امکانات همچنین بروز رسانی دیتابیس آنتی ویروس ESET مورد تقاضا قرار می گیرند.

چرا لایسنس

ما در جامعه ای اسلامی شروع به زیر پا گذاشتن حقوق دیگران کردیم.

در صورتی که این امر ربطی به اسلامی بودن ما ندارد و انسانیت ما را نشانه گرفته.

گزینش یک استـایل ماهر

در واقع گزینش یک استـایل خوب یک مسئله با ارزش قلمداد می شود . به وضوح استـایل گزینش شده خواهـد توانست به معنای واقعی کلمه تعریف موفقیت کسب و کارتان یا کم شدن شانس جذب مخاطبان باشد.

حال سؤال اینجاست که باید از یک استـایل رایگان  یا پولی  بهره گیری کنیم؟ آیا گزینش یک استـایل دنیا ی یا معتبر کارآمدتر خواهد بود؟ آیا می بایست استـایل را به گونه ای تغییر دهند یا بر روی راه حل های مهـم طراحی شده توسـط طراحان ماهر تکیه کنیم؟

به این علـت می باشد که احتمالا بازار استـایل وردپرس درحال حاضر خیلی مبهم و پویمی باشد.

لایسنس

مطالب پیشنهادی فراهاستر:

12مارس/20
پارک دامین چیست؟

پارک دامین وکاربرد های آن؟تفاوت آن با ریدایرکت چیست؟

پارک دامنه یک ویژگی و راهکار مناسب است تا وب سایت خود را علاوه بر دامنه اصلی از طریق دامنه‌های دیگر نیز معرفی نمایید. با این مزیت می‌توانید، معرفی کسب و کار خود را نه تنها با یک دامنه بلکه با دامنه‌های زیادی در دنیای دیجیتال گسترش دهید.

تا کنون عنوان پارک دامین یا دامنه جانشین (Domain Alias) را در مشخصات سرویس میزبانی وب سایت خود یا حین خرید یک هاست مشاهده کرده اید؟ شاید با این عنوان آَشنایی نداشته‌اید و این سوال به ذهن شما خطور کرده است که پارک دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله با مفهوم پارک دامین و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

پارک دامین چیست؟

سرویس دهنده‌های میزبانی امکانات جانبی متفاوتی بر روی پلان‌های تعریف شده خود ارائه می‌دهند. یکی از این ویژگی‌ها که قطعا به گوش شما هم خورده است، پارک دامین یا همان دامنه جانشین (Alias) است. این ویژگی، راهکار مناسبی است تا وب سایت خود را علاوه بر دامنه اصلی از طریق دامنه‌های دیگر نیز معرفی نمایید.

برای مثال دامنه شما X.COM است و چنانچه کاربران دامنه‌های X.IR یا X.NET را نیز در مرورگر وارد نمایند، وب سایت شما بارگذاری می‌گردد. با این اقدام چنانچه کاربری در حین وارد کردن نام دامنه اصلی سایت در مرورگر دامنه جانشین را وارد کند، باز هم سایت شما مشاهده خواهد شد.

پارک دامین چه کاربردهایی دارد؟

با تعریف دامنه جانشین در سرویس میزبانی، می‌توانید معرفی کسب و کار خود را نه تنها با یک دامنه بلکه با دامنه‌های زیادی در دنیای دیجیتال بسط دهید. دامنه جانشین هیچ‌گونه تفاوتی با سایت اصلی نداشته و تنها آدرس آن متفاوت است و عینا محتویات سایت اصلی را نمایش می‌دهد. در این راستا می‌‌توانید تمامی آدرس‌های مرتبط با کسب و کار خود، محصولات و نام شرکت را با بیان فارسی و انگلیسی آن ثبت نمایید و از دامنه های متفاوت جهت مشاهده وب سایت خود استفاده نمایید.

با تعریف دامنه جانشین، در کنار نمایش محتویات سایت اصلی از طریق آدرس‌های متفاوت می‌توان آدرس ایمیل‌هایی تحت آن دامنه نیز ایجاد کرد. کافیست در بخش ایجاد ایمیل در کنترل پنل میزبانی خود آدرس‌های جدید با دامنه جانشین را ایجاد نمایید. اما در نهایت دریافت کننده ایمیل‌ها، صندوق ورودی دامنه اصلی بوده و تنها نمایش میل دامین ارسال کننده و دریافت کننده متفاوت و متناسب با آدرس پارک دامین خواهد بود.

پیشنهاد فراهاستر:ادان دامنه چیست؟و تفاوت آن با دیگر دامنه ها چیست؟

این امر نه تنها به معرفی هرچه بیشتر سایت شما در دنیای اینترنت کمک می‌کند بلکه انحصاری بودن برند و نام تجاری شما را نیز موجب می‌شود. با این کار و ثبت دامنه اینترنتی با تمامی پسوندهای دامنه خود از سوء استفاده افراد سودجود نیز جلوگیری خواهید کرد. همان‌طور‌که بارها دیده شده‌است با معروف شدن یک برند ممکن است پسوندهای دیگر آن توسط افراد دیگری به ثبت رسیده و از شهرت آن برند به نفع خود استفاده کنند. با ثبت تمامی پسوندهای دامنه و نام تجاری کسب و کار خود از این امر جلوگیری خواهید کرد و در تبلیغات دیجیتال آن گام مهمی را برداشته‌اید.

پارک دامین

چرا دامنه جانشین تعریف نماییم؟

با تعریف دامنه جانشین احتمال یافتن وب سایت خود در اینترنت را افزایش می‌دهید و با تایپ کردن هر دامنه با پسوندهای متفاوت صفحه اصلی سایت شما مشاهده می‌گردد.

ویژگی‌های پارک دامین:
 • در هاستی که دامنه اصلی قرار دارد تعریف می‌شود.
 • می‌توان برای وب سایت خود از تعداد نامحدود پارک دامین استفاده کرد.
 • DNS های پارک دامین با دامنه اصلی یکسان است.
 • می‌توان آدرس ایمیل‌هایی تحت دامنه اصلی و پارک دامین آن تعریف کرد.

تفاوت پارک دامین و ریدایرکت:

در زمان وارد کردن آدرس دامنه جانشین دقیقا محتویات سایت اصلی نمایش داده می‌شود و در مرورگر نام دامنه جانشین مشاهده خواهد شد، در مقابل در ریدایرکت کردن یک دامنه یه آدرس اصلی سایت فقط از یک آدرس نمادین برای مشاهده محتویات استفاده می‌گردد و در مرورگرآدرس دامنه اصلی قابل مشاهده است.

تفاوت پارک دامین و ریدایرکت

تفاوت پارک دامنه و زیر‌دامنه

پارک دامنه یک آدرس مستقل است که می‌تواند با هر پسوندی ثبت شود و DNS Zone مختص به خود را دارد. ولی زیر‌ دامنه (Sub domain) در واقع پیشوندی از دامنه اصلی بوده و کاملا به دامنه اصلی وابسته است و در اغلب موارد محتویات مجزا از اطلاعات سایت اصلی را نشان می‌دهد. ساب دامین DNS Zone مجزایی نداشته و کافیست رکورد جدیدی با IP وب سرور آن، در DNS Zone دامنه اصلی ایجاد شود.

ثبت دامنه‌های دیگر در کنار آدرس اصلی سایت

اکنون با دانستن مفاهیمی از پارک دامین و ویژگی‌های آن، قبل از ثبت دامنه ایتنرنتی مروری بر دامنه‌های مشابه آدرس اصلی سایت خود را انجام می‌دهید و یا در آغاز کسب و کار آنلاین خود هستید و به ثبت پارک دامین نیز فکر می‌کنید. حتما در زمان ثبت دامنه اصلی وب سایت خود به پسوندهای مشابه آن نیز توجه نمایید و تا جاییکه امکان دارد پرکاردبردترین پسوندها و نام برند تجاری خود را به ثبت برسانید و از همان شروع کار حرفه‌ای، محکم و با اطمینان گام بردارید.