addon domain
“text” : “به این صورت عمل می کنند که محتوای دامنه اصلی و سایت اصلی را نمایش می دهند و به زبان ساده، برای استفاده هم زمان از پسوند های مختلف دامنه با یک نام برای سایت از پارک دامین استفاده می کنند. برای مثال اگر دامنه sabahost.com دامنه اصلی ما باشد، می توانیم دامنه هایی مثل sabahost.net و sabahost.org و … را نیز با انواع پسوند ها بر روی دامنه ی اصلی پارک کنیم و همه ی این دامنه ها محتویات سایت sabahost.com رو نمایش می دهند ولی قظعا از لحاظ ظاهری دارای رنگ و شکل دیگری هستند.” } } }

یکی از ویژگی های کاربردی هاست سی پنل، که برای افرادی که می خواهند چند سایت بر روی یک هاست داشته باشند و میزبانی کنند، مفید و کاربردی است را Addon Domain یا دامنه اضافه می گویند. قابلیتی که از طریق آن خیلی از کاربران می توانند دو یا چند سایت را روی یک هاست بالا بیاورند. زمانی که یک سرویس هاست سی پنل تهیه می کنید به صورت پیش فرض به دامنه ی اصلی سرویس متصله و اگر دامنه های دیگه ای رو در هاست Addon یا اضافه کنید، به تعداد آن دامنه می توانید سایت های مختلف ایجاد کنید و میزبانی کنید که تمامی فایل ها و محتویات هر سایت نیز جدا بوده و در پوشه های مخصوصی نگه داری می شوند. خیلی از افراد ادان دامین رو با پارک دامین اشتباه می گیرند ولی این را باید بدانید دامنه ای که روی یک هاست پارک میشه، محتویات همون دامنه اصلی را نمایش می دهد. ولی دامنه ای که ادان می شود محتویات مجزایی را نمایش می دهد.

ادان دامین در فراهاست؟

در تمامی پلن های هاستینگ سایت فراهاستر قابلیت ادان دامین رو ارائه کردیم ولی در هر کدام از پکیج ها تعداد ادان دامنه متفاوت است، مثلا برای هاست های ارزان شما ۱ ادان دامنه دارید و برای هاست های حرفه ای و گران قیمت تر ادان دامنه های بیشتری دارید، برای اطلاعات بیشتر در این مورد، به پشتیبانی پیام دهید.

تفاوت ادان دامین و ساب دامین و پارک دامین

تفاوت ادان دامین با ساب دامین و پارک دامین

بسیاری از کاربران جدید در استفاده از این نوع دامنه های کاربردی دچار مشکل شده اند و نمی دانند کدام را برای چه کاری در چه زمانی استفاده کنند، برای همین در زیر بیشتر در مورد ساب دامین و پارک دامین صحبت می کنیم تا با کارایی و مفهوم این دو نیز آشنا شوید.

پارک دامین چیست؟

پارک دامین چیست؟
تفاوت پارک دامنه و ریدایرکت

دامنه هایی که بر روی دامنه اصلی پارک می شوند به این صورت عمل می کنند که محتوای دامنه اصلی و سایت اصلی را نمایش می دهند و به زبان ساده، برای استفاده هم زمان از پسوند های مختلف دامنه با یک نام برای سایت از پارک دامین استفاده می کنند. برای مثال اگر دامنه sabahost.com دامنه اصلی ما باشد، می توانیم دامنه هایی مثل sabahost.net و sabahost.org و … را نیز با انواع پسوند ها بر روی دامنه ی اصلی پارک کنیم و همه ی این دامنه ها محتویات سایت sabahost.com رو نمایش می دهند ولی قظعا از لحاظ ظاهری دارای رنگ و شکل دیگری هستند.

ساب دامین چیست؟

ساب دامنه یا زیر دامنه همانطور که در مقاله ساب دامین موردش صحبت کردیم، به نامی که قبل از نام دامنه اصلی نوشته می شود و بخش های مختلفی مانند وبلاگ و فروشگاه و … را از صفحه اصلی سایت جدا می کند ساب دامنه یا Sub Domain می گوییم که به سایتمان کمک های بسیاری مانند تراکم کمتر ترافیک بر روی یک صفحه، بالا رفتن سرعت سایت، خلوت شدن بخش های مختلف سایت، بالا رفتن سئو سایت، بهتر مدیریت کردن سایت، را می کند. برای نمونه اگر دامنه اصلی ما Sabahost.com باشد Mail.Sabahost.com و یا Shop.Sabahost.com می توانند ساب دامنه یا زیر دامنه های ما باشند.

تفاوت Addon domain و Sub domain و Park domain  چیست؟

در این آموزش قصد داریم تفاوت بین انواع دامنه هایی که می توانیم بر روی هاست خود داشته باشیم را به صورتی کاملا واضح و روان بررسی کنیم. بسیاری از کاربران تازه کار در استفاده از این نوع دامنه ها دچار سردرگمی شده و نمی دانند از کدام نوع در چه موقعی باید استفاده کنند و یا حتی تفاوت آن ها را نمی دانند .در ادامه به بررسی  انواع دامنه های قابل استفاده در سرویس های میزبانی خواهیم پرداخت همچنین تفاوت های این نوع دامنه ها مشخص می گردد.

دامنه ی اصلی چیست ؟

دامنه ای می باشد که بعنوان دامنه ی اصلی اکانت تعریف می شود. بر روی یک سرویس هاست نیز تنها یک نام دامنه ی اصلی می تواند در یک زمان وجود داشته باشد و سایر دامنه ها بعنوان دامنه ی فرعی تشخیص داده می شوند. نام دامنه ی اصلی برای ایجاد اکانت های هاستینگ و تعریف یوزر استفاده می شوند و در آدرس های ایمیل اصلی نیز درج می گردد.به عنوان مثال :دامنه اصلی:

www.yourdomin.comPark domain یاAlias domain چیست ؟

دامنه هایی که بر روی دامنه ی اصلی پارک می شوند به این صورت عمل می کنند که محتوای دامنه ی اصلی و سایت اصلی را نمایش می دهند و در واقع می توان گفت برای استفاده ی همزمان از پسوند های مختلف دامنه با یک نام برای سایت از پارک دامین استفاده می شود. برای مثال اگر دامنه ی yourdamin.com     دامنه ی اصلی ما باشد، می توانیم دامنه های yourdamin.ir  و yourdamin.net    وyourdamin.org  و … را نیز با انواع پسوند ها بر روی دامنه ی اصلی پارک کنیم و همه ی این دامنه ها محتوای یک سایت را نمایش خواهند داد.به عنوان مثال :دامنه اصلی : www.yourdomin.comپارک دامین : www.yourdomin.ir  /  www.yourdomin.net  /  www.yourdomin.org  /  www.yourdomin.in

Addon domain یا دامین اضافه چیست ؟

addon domain
ادان دامین چیست و تفاوت آن با دیگردامنه ها

دامنه ی Addon شده به دامنه ای گفته می شود که بر روی هاستی با یک دامنه ی اصلی دیگر اضافه می گردد ولی محتوایی مجزا از دامنه ی اصلی را نمایش می دهد. این نوع دامنه نیز از طریق اکانت دامنه ی اصلی مدیریت می شود و در هاست اصلی اضافه می شود ، برای هر دامنه ی اضافه شده نیز در بخش مدیریت فایل ها ، public_html   پوشه ای منحصر بفرد با نام دامنه ایجاد می شود که محتوای سایت اضافه شده را در آن مسیر می توان آپلود کرد. بر روی هر هاست بسته به امکاناتی که میزبانی به پلان هاست شما اختصاص داده اند می توانید دامنه Addon کنید. در واقع با استفاده از قابلیت می توانید سایت های مجزا با محتوای متفاوت بر روی یک هاست مشترک داشته باشید.به عنوان مثال :دامنه اصلی : www.yourdomin.com

ساب دامنه یا زیر دامنه

، پیشوندی است که قبل از نام دامنه ی سایت قرار می گیرد و می توان از آن برای اهداف مختلف مثلا سازماندهی بخش های مختلف سایت استفاده نمود. فرضاً شما یک سایت دارید که می توانید با ایجاد ساب دامین هایی فروشگاه ، وبلاگ و … استفاده کرد. نمونه هایی از ساب دامین blog.Yourdomain.com، Shop.Yourdomain.comمی باشد. شما برای هر تعداد دامنه ای که داشته باشید می توانید ساب دامین تعریف کنید. در نتیجه در این آموزش ما تفاوت های میان دامنه ی اصلی، دامنه ی پارک شده، دامنه ی ادان شده و ساب دامین را آموختیم، پس در آینده می توانیم برای کار های متفاوتی از انواع این دامنه ها استفاده ی بهینه کنیم و سایت خود رابه صورت سازماندهی شده و بهینه طراحی کنیم.به عنوان مثال :دامنه اصلی : www.yourdomin.comپارک دامین : www.yourdomin.ir  /  www.yourdomin.net  /  www.yourdomin.org  /  www.yourdomin.inاددان دامین : www.otherwebsite.comساب دامین : www.blog.yourdomin.com  /  www.dl.yourdomin.com  /  www.shop.yourdomin.com

آموزش ایجاد دامنه اضافه در هاست سی پنل

در این مقاله ی آموزشی قصد داریم شما رو با یکی از ویژگی های بسیار کاربردی و جالب هاست سی پنل  آشنا کنیم که برای افرادی که میخوان چند سایت رو روی یک هاست بالا بیارن و میزبانی کنن خیلی مهمه . addon domain یا دامنه ی اضافه ، قابلیتیه که میتونید با استفاده از اون چند تا سایت رو روی یک هاست داشته باشید.  زمانیکه شما یک سرویس هاست سی پنل تهیه می کنین به صورت پیشفرض به دامنه ی اصلی سرویس متصله و و اگه دامنه های دیگه ای رو در هاست addon یا اضافه کنید، به تعداد اون دامنه ها می تونید سایت های مجزا ایجاد و میزبانی کنین و تمامی فایل ها و محتویات هر سایت نیز مجزا و در پوشه های مخصوص به خود هستن. خیلیا ادان دامین رو با پارک دومین اشتباه میگیرن ولی باید بدونین دامنه ای که پارک میشه روی یه هاست محتویات همون دامنه ی اصلی رو نشون میده ولی دامنه ای که addon میشه محتوای مجزایی داره و هیچ ارتباطی با دامنه ی اصلی هاست نداره. ما در میزبان فا در تمامی پلن های هاستینگ خود قابلیت addon domain  رو ارائه کردیم ولی در هر پکیجی متفاوته مثلا برای هاست ارزان شما 1 ادان دامین دارید و برای هاست استاندارد 5 ادان دامین  دارید، پس به تعداد addon domain ها در هنگام خرید هاست بر روی پکیج ها دقت کنین تا مطابق با نیازتون بتونید از امکانات addon domain هاست cpanel خودتون استفاده کنین، اگر هنوز با کاربرد ادان دامین آشنا نشدید به شما پیشنهاد می کنم مقاله تفاوت بین ساب دامین، پارک دامین و ادان دامین را مطالعه کنید.

نحوه ایجاد ادان دامین در سی پنل

پس به صورت کلی می تونیم بگیم اگه شما 2 عدد ادان دامین روی هاست خود داشته باشید همراه با دامنه ی اصلی هاستتون می تونید 3 سایت مختلف بر روی یک هاست راه اندازی کنین، زمانیکه از قابلیت دامنه ی اضافی بر روی هاست سی پنل استفاده می کنین ابتدا باید اونو بر روی هاست اضافه کنین که در ادامه روش انجام این کار رو بهتون آموزش خواهیم داد و پس از اینکه دامنه ی مورد نظرتون رو به هاست اضافه کردید، برای این دامنه ی جدید یک پوشه ای در بخش مدیریت فایل ها و در مسیر public_html با نام همون دامنه برای مثال به این صورت example.com ایجاد میشه که می تونید فایل های مربوط به این دامنه رو در این پوشه بارگزاری کنین. وقتی دامنه add بشه داخل هاست ، علاوه بر ایجاد پوشه در public_html ، همچنین sub domain  مربوط به این دامنه هم داخل هاستتون ایجاد میشه و به صورت های زیر در دسترس خواهد بود:

اگر فرض کنیم دامنه ی اصلی ما example.com باشه و دامنه ی addon ما test.com باشه ، این دامنه به صورت های زیر در دسترس هست:

 • Test.example.com
 • Example.com/test
 • Test.com

جهت اضافه کردن یک دامنه بعنوان addon domain در هاست سی پنل می تونید مراحل زیر رو پیش ببرید.

قبل از هر چیزی باید به این نکته توجه داشته باشین که اگه دامنه ای میخواید به عنوان addon به هاستتون اضافه کنین باید ابتدا dns های اون هاست یا سرور مربوطه رو بر روی دامنه تنظیم کرده باشید. بعد از اینکه dns های صحیح هاست بر روی دامنه ی شما تنظیم شد می تونید مراحل زیر رو شروع کنین:

وارد مدیریت سی پنل بشید.

 1. از قسمت Doamins بر روی گزینه Addon Domains کلیک کنین.
ایجاد ادان دامین در سی پنل
ایجاد ادان دامین در سی پنل

2.       در این مرحله از قسمت Create an Addon Domain موارد زیر رو تکمیل کنین:

 • New Domain Name: نام دامنه مورد نظرتون رو در این قسمت وارد کنین.
 • Subdomain: با کلیک در این قسمت ، به صورت اتوماتیک مقادیر لازم قرار می گیرن.
 • Document Root: این قسمت هم به صورت اتوماتیک ایجاد میشه.
 • گزینه Create an FTP Account associated Width This Addon Domain برای addon domain جدید اکانت FTP ایجاد میکنه. با انتخاب این گزینه دسترسی به addon domain از طریق اکانت FTP نیازمند ورود رمز عبور هست.

با انتخاب تیک این گزینه،  3 گزینه زیر ظاهر میشه:

 • FTP Username: این گزینه برای ایجاد نام کاربری اکانت FTP شما هستش. این فیلد نیز به صورت اتوماتیک مقدار دهی میشه.
 • Password: رمز عبور لازم جهت اکانت FTP هست.
 • Password(again): در این قسمت باید رمز عبور رو مجدد وارد کنین.
 • Strength: رنگی که در این نوارنشان داده میشه میزان قابلیت اطمینان و قوی بودن رمز عبور انتخابی شما رو نشون میده.

همچنین می تونید از دکمه Password Generator برای ایجاد یک پسورد بسیار قوی استفاده کنین.

 1. در مرحله آخر روی دکمه ی Add Domain کلیک کنین .مراحل ایجاد addon domain جدید ما تمام شد.
نحوه اضافه کردن یک دامنه جدید به عنوان ادان دامین در سی پنل
نحوه اضافه کردن یک دامنه جدید به عنوان ادان دامین در سی پنل

بخاطر داشته باشید که عملیات مدیریت فایل های این دامنه در مسیر public_html/example.com انجام میشه و در ابتدا باید dns های دامنه خود رو مطابق با dns های هاست خود تنظیم کنین و سپس ادامه مراحل رو طی کنین.

نکته مهم : اگر از دامنه های ملی مانند ir. استفاده می کنید و تازه dns این دامنه رو بر روی هاست جدید ست کردین و میخواین اون رو ادان دامین کنید، ممکنه سی پنل بهتون ارور بده که dns های این دامنه اشتباه هستند و قابلیت ادان کردن این دامنه وجود نداره، برای همین چون ست شدن dns دامنه های ملی ir. کمی زمان میبره، ابتدا dns های دامنه خود را به صورت صحیح بر روی هاستی که میخواهید روی اون ادان دامین انجام دهید ست کنید و سپس بعد از 12 ساعت نسبت به ادان دامین کردن اقدام کنید، اگر هم از دامنه های بین المللی مانند com. استفاده می کنید سعی کنید 2 ساعت بعد از تغییر dns دامنه نسبت به انجام عملیات ادان دامین اقدام کنید.

پست های مرتبط

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *